18 Adımda Hayatı Huzurlu ve Kaliteli Yaşamak

Hayatın her anını hissederek, dolu dolu yaşamak senin elinde. İşte tüm bunlar için kolayca uygulayabileceğin 18 adımdan oluşan bir liste oluşturdum.

1. En az 7 saat uyu

Günde en az 7 saat uyuman gerektiğini unutma! Yapılan bir araştırmada, günde 7 saatten az uyuyan kişilerin fazla uyuyan kişilere göre daha sık soğuk algınlığına yakalandığı görülmüş.

2. Güne erken başla

Sabah erken saatlerde güne başlamak yaşam kaliteni arttıracaktır. Başlarda zorlansan da alıştıktan sonra kendini daha zinde hissedecek, zamanını dolu dolu geçirdiğini deneyimleyeceksin.

3. Sıkı bir kahvaltı, iyi bir öğle ve hafif bir akşam yemeğiyle günü sonlandır

Kahvaltı en önemli öğün, sakın bu öğünü atlama. Her gün kendine içinde peynir, yumurta ve bol bol yeşilliklerden oluşan bir kahvaltı hediye et. Öğlenleri ise aç değilim deyip hamur işleriyle geçiştirme! Akşam yemeğini hafif yemen yaşayabileceğin hazımsızlığın önüne geçecek ve rahatça uyumanı sağlayacak.

4. Bol su tüket

Vücudun temel ihtiyacı olan su; beden, ruh ve sinir sağlığı için çok önemli. Gün içinde koşturmacanın içinde su içmeyi unutabiliyor insan. Bunu engellemek için, eğer çalışıyorsan ofise geldiğinde masana bir şişe su koy ve susamayı beklemeden aralıklarla iç. Çalışmıyorsan, sabah uyandığında bir şişe su doldur ve yanından ayırma, o şişe bitene kadar gittiğin her yere seninle birlikte gelmeli. Bitince de yeniden doldurmayı ihmal etme.

5. Yanında mutlu olduğun kişilere daha çok zaman ayır

Sevdiğin insanlarla fazla zaman geçirmek seni daha mutlu bir insan yapacak ve hayat kaliteni arttıracaktır.

6. Aşkla, sevgiyle bak

Bahsettiğim şey sadece karşı cinse duyduğun duygu değil. Aileni, arkadaşlarını, kapının önündeki kediyi, evinde huzurla oturmayı kısaca hayatında olan somut veya soyut her şeye aşkla, sevgiyle bak. Çok daha mutlu hissettiğini göreceksin.

7. Enerjini başkaları hakkında konuşarak harcama

Başkaları hakkında konuşmak farkında olmasan da yaşam enerjini çok düşüren bir şey. Birisi hakkında konuştuğunu fark ettiğin an konuyu değiştirmeyi dene, eminim bir süre sonra kendini çok daha mutlu ve huzurlu hissedeceksin.

8. Dürüst ol

Yalan söylemek bir süre sonra alışkanlığa dönüşebiliyor. Zamanla insan gereksiz durumlarda bile yalan söylemeye başlıyor. En kötüsü de bir süre sonra ne söylediğini unutup gülünç duruma düşebiliyorsun. Senin de bildiğin gibi dürüst olmak her zaman kazandırır.

9. Yardımsever ol

Yardımsever olmak insanın kendini en iyi hissettiği konuların başında geliyor. Bir şeye ihtiyacı olan birine yardım etmek başlı başına sonsuz bir huzur kaynağı. İlla maddi şeylerden bahsetmiyorum, mesela elinde ağır poşetlerle yürüyen bir teyzenin poşetlerini taşımasına yardım ettiğini düşününce senin de içini sıcacık bir duygu kaplamıyor mu?

10. Paylaş

İhtiyacın olmadığını düşündüğün şeylerle vedalaş! Evdeki fazlalıklardan kurtulmak ruhuna iyi gelirken, ihtiyacı olan birisiyle bunu paylaşmak karşındaki kişiyi de mutlu edecek. İşte bu paha biçilemez.

11. Hiçbir şeyi içine atma

İçine attığın her şey yük oluyor, bir süre sonra bu yükleri taşıyamaz hale geliyorsun. O nedenle hiçbir şeyi içine atmamayı dene. Karşındaki kişiye söylemeyi deneyebilir, eğer anlamayacağını düşünüyorsan yazarak içini boşaltabilirsin.

12. Gülümsemeyi ihmal etme

Bir insan gülümsediğinde beyin mutluluk hormonu olan seratonin salgılar. Kendini mutlu hissetmenin en doğal yolu gülümsemekten geçiyor. Yoksa kendini gülümsemekten mahrum mu edeceksin? Haydi, tam şu an yüzünde kocaman bir gülümseme oluşsun.

13. Güzel giyin

Kendini iyi hissedeceğin kıyafetler giymek ruhuna iyi gelecek. Nasıl mı? Kötü hissettiğin bir gün, evde pijamayla otururken gidip en sevdiğin elbiseyi giymeyi dene! Biraz makyaj yapıp, saçını düzelttin mi hemen enerjinin yüksekliğini göreceksin.

14. Müzik ruhun gıdası

Ben gerçekten müziğin ruhun gıdası olduğuna inanıyorum. Sevdiğin müzikleri dinlemek seni de pozitif hissettirmiyor mu? Mesela arabada giderken radyoda çok sevdiğin bir şarkının çıkması istemsiz bir gülümsemeye neden olmuyor mu?

15. Kitap oku

Yeni şeyler öğrenmek hayat kaliteni arttırmanı sağlayan yollardan bir tanesi. Bunu keyifli bir kitabın tadını çıkartırken daha iyi anlıyor insan.

16. Yeni yerler keşfet

Bir diğer yeni şeyler öğrenmenin yolu da bilmediğin yerler, kültürler görmekten geçiyor. İlla pahalı seyahatlerden bahsetmiyorum imkanın varsa tabii seyahat et ama imkanın kısıtlıysa yaşadığın şehirde daha önce hiç gitmediğin bir semte git. Parkta veya bir kafede oturup etraftaki insanları izlemek, hiç tanımadığın insanlarla sohbet etmek ruhuna iyi gelecek.

17. Hareket et

Yoğun iş temposundan spor yapmaya vakit bulamıyor olabilirsin. İlla spor salonuna yazıl, haftanın 5 günü oraya git demeyeceğim. (Tabii eğer gidebilirsen sağlığın için çok iyi bir şey yapmış olursun.) Ama en azından sağlıklı / kaliteli bir yaşam sürebilmen için hayatına hareketi katman şart. Toplu taşıma ile işe gidiyorsan bir durak önce inerek, arabayla gidiyorsan arabanı biraz daha uzaktaki bir otoparka park ederek hayatına hareket katmaya başlayabilirsin.

18. Doğaya dön

Büyük şehirde yaşıyorsan biraz zor olsa da en azından bazı hafta sonları için sevdiğin bir arkadaşınla orman yürüyüşü organize et. Yapacağın bu orman yürüyüşü, yaşadığın stresli konulardan hemen uzaklaşmanı sağlayacak. Hatta mümkünde birkaç metre bile olsa çıplak ayakla toprağa basarak yürümeyi dene. Toprağa basmak vücudundaki negatif enerjiyi hemen alacak. Orman bulman çok mümkün değilse yakınındaki parka gidebilirsin. Önemli olan doğayla iç içe olmak.