2019 Ev Dekorasyon Modası

Yeni bir eve taşınıyorsan ya da evinde değişiklikler yapmayı planlıyorsan bu yazıya mutlaka göz atmalısın. Neler yeniden moda oldu,  hala moda olmaya devam ediyor, neler demode oldu ve çok daha fazlası bu yazıda… Hazırsan başlıyorum.

2019’da, her şeyde olduğu gibi ev dekorasyonunda da cesur çizgiler moda. Moda deyince, ahşap, mermer, seramik, bakır / gold malzemeler, duvar kağıtları, sepetler, koyu tonlar, doğal malzemeler, mumlar, aromatik kokular, rahat alanlar anahtar kelimeleri oluştururken hepsine uzun uzun değineceğim.

Konfor alanları: 

Bir çok insan, iş yerinde ya da okulda yoğun tempolu günler geçiriyor. Böyle günlerde insanın aklındaki en önemli şey; bir an önce eve gelmek, ayaklarını uzatmak ve onu dinlendirecek şeylerle meşgul olmak. Bu durum, ev dekorasyonlarının da o yönde şekillenmesine neden oldu diyebilirim.

Bu yıl evlerde, okuma köşeleri, rahat uzanma koltukları hatta teknolojiden uzak alanlar yaratılmaya başladı. Oturma odalarını yerini alan bu alanlarda hem konfor hem de şıklık ön plana çıkıyor. Sevdiğin kitaplardan oluşan mini bir kütüphane veya dergilik koltukların yanı başında bulunurken, her bütçeye uygun satılan ve akıllı telefon /bilgisayarlarla uyumlu hoparlörler olmazsa olmazlar arasında.

Renkler:

Özellikle duvarlarda koyu renkleri sık sık görülecek. “Koyu renk evi küçük ve basık gösterir” fikri tamamen yok oluyor diyebilirim. Gri geçen birkaç yılda olduğu gibi bu yıl da moda fakat bu yıl grinin çok daha koyu tonları hatta siyah daha ön planda. Tavanlarda bile siyah görmek mümkün. Koyu renkleri sevmeyenler için açık bej ve griler bu yılda tercihler arasında. Sık sık görülecek bir diğer moda renk ise yeşil. Özellikle tropikal dokunuşların olduğu evlerde çarpıcı yeşil tonlarına rastlamak mümkün.

Duvar kağıtları: 

80’lerin sonu, 90’ların başında çocuk olanların hemen hatırlayacağı şeylerden biridir duvar kağıtları. Çünkü o dönemlerde boyadan daha çok kullanılırdı. Bu yıl duvar kağıtları yeniden gözde olma yolunda ilerliyor. Özellikle mekanların bir duvarında, büyük desenli duvar kağıtları tercih ediliyor. Hatta desenlerin aksine tıpkı boyaymış gibi gözüken dümdüz, tek renk duvar kağıtları da tamamlayıcı olarak kullanılmaya başlandı. Nostaljik severlerin vazgeçilmezi geometrik desenler.

Tropikal esintiler: 

Geçen yıl özellikle flamingo çılgınlığıyla birlikte tropikal desenler gözde olmuştu. Yemek tabaklarından, minderlere, nevresimlerden, kıyafet modasına kadar her yerde flamingoları, palmiye ağaçlarını görür olduk. Önümüzdeki birkaç yıl daha bu desenleri görmeye devam edeceğiz gibi duruyor. Üstelik bu modaya uyum sağlamak için bütün evi yenilemene gerek yok oturma odandaki yastık kılıflarını değiştirmen, birkaç ufak dekoratif malzeme alman, vazoların içine yeşil dal yaprakları yerleştirmen yeterli.

Aromatik doğal kokular: 

Bir zamanlar tütsüler, hint malzemeleri çok modaydı. Günümüzde yapay kokular, zararlı maddeler içeren malzemeler kullanılmamaya özen gösteriliyor. Yapay tütsülerin yerini bambulara damlatılan doğal yağlar alırken, endüstriyel mumların yerini ise yine zararlı maddeler içermeyen el yapımı mumlar aldı. Tüm bunlar hem dekoratif olarak evlere farklı bir hava katarken hem de bulunduğu mekanlara sağlık ve huzur veriyor.

Kadifenin dönüşü: 

Duvar kağıtlarının hatırlayanlar kadife koltuk, perdeleri de mutlaka hatırlıyordur. Oturduğunda yumuşak dokusuyla seni saran, anne evinde hissettiren kadife, bu yılın gözdelerinden!

Üstelik bu yıl kadife sadece koltuk döşemesi ve perdelerde görülmeyecek. Zaman zaman şık bir masa örtüsü olarak zaman zaman duvarda asılı şık çerçevenin bir parçası olarak karşına çıkabilir.

Örgünün samimiyeti: 

Bu yıl örgüyü her yerde görmek mümkün. Örgü yastık kılıfları, minderler, battaniyeler hem sıcak hem de şık bir hava katacak. Salonda battaniye olur mu deme! Koltukların kenarında duran mini bir battaniye yorgunluk atmak isterken uzandığında sıcaklığıyla seni sarmayı bekliyor olacak.

Ahşap, mermer, metal detaylar: 

Doğallığın ön plana çıktığı son birkaç yıldır ahşap, dekorasyon malzemelerinde çok sık kullanılıyor. Bu yıl ise ahşap hala tercih sebebiyken artık mermer, seramik ve metal detaylarla kombinleniyor. Ne demek ahşabın mermerle ya da metalle kombinlenmesi? Metal ayakları olan bir sehpanın üstü ham ahşaptan olması, tahta bir dekor objesinin bir kısmının mermerden oluşması gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kendin yap projeleri ve geri dönüşüm: 

Kendin yap projeleri bu yıl da çekiciliğini koruyor. İster internetten bulacağın örneklerle istersen düzenlenen “kendin yap atölyeleriyle” kendi dekorasyon malzemeni kendi zevkine göre yapman mümkün. Böylece evine en uygun ve senin ruhunu yansıtan en güzel şeyi yapmış olacaksın.

Bir diğer önemli konu ise geri dönüşüm fikri. Tüm dünyayı saran geri dönüşüm projelerini evin dekorasyonu için uygulamak mümkün. Buna en iyi örnek; Çin’de kırılan tabakları toplayıp en uygun şekilde birleştiren bir marka kurulmuş. Sence de ananenden, annenden kalmış birkaç kırılan tabaktan birleştirilmiş dekoratif bir tabak çok şık olmaz mı?

Sadelik: 

Bu maddeyi sona bırakmamın sebebi modaya uyacağım derken her yıl yeni bir şeyler alıp eskileri bir yere istiflememeyi hatırlatmak için. Fazla eşyanın içinde yaşamanın insan enerjisini aşağıya çektiği bilimsel olarak kanıtlanmış durumdayken sadece ihtiyacın olan kadar eşya ile huzurlu bir şekilde yaşamak senin elinde. Bu konuyu uzun uzun “sadeleşmek” isimli yazımda değinmiştim ama “nasıl yapacağım?” diyorsan en basit haliyle, yeni bir şey aldığında eski bir şeyi vererek yapabilirsin.