2019 Kış Modası

Moda deyince herkesin aklına ilk olarak Moda, herkesin kendine yakışanı giymesidir cümlesi geliyor. Zamansız olarak nitelendirilen, mutlaka dolabımızda bulunması gereken bazı klasik kıyafetler olmazsa olmaz tabii ama modayı takip etmek, moda olan şeylerden kendi tarzına ve vücut tipine uygun olanları seçmek de önemli. Bir de bu kıyafetleri aksesuarlarla kombinlemek şart ama bu her zaman çok kolay olmuyor.  

Bu sene işler biraz daha kolay çünkü 2019 kış modası çok karmaşık ve bir o kadar iddialı geliyor. Danteller, payetler, çiçekler, yılan desenleri, ekoseler gibi birçok zıtlığı içinde barındıran müthiş bir yıl olacak gibi duruyor. Yani bu sene tak takıştır modası geliyor diyebilirim.

Eski zamanlarda “yok canım bunun altına bu olur mu?” diye düşündüğün, “bunu ancak ünlüler giyebilir”, “günlük hayatta dışarı çıkarken giyilmez bunlar” dediğin her şey bu yıl normalleşiyor.

İster çiçekli, dantelli elbiselerle romantik olabilirsin istersen de yılan desenli bir elbise ile seksi görünebilirsin. Biraz daha karıştırmak ve moda ikonu gibi görünmek için o güzel elbisenin altına spor ayakkabını ya da botunu giyip tarzını snobe edebilirsin. Bu durumu kimse yadırgamaz çünkü dediğim gibi bu yıl çılgın tarzlar moda!

Bu sezon moda olan renkler; pudra, camel, yağ yeşili, petrol mavisi gibi soft ve kırmızı, bordo, turuncu, mor gibi dikkat çekici renkler. Yani ya soft ya dikkat çekici ya da her ikisini karıştırarak kullanacağın bir sezon olacak. 

Şimdi 2019 kış modasına detaylıca bakalım istiyorum. Hazırsan başlıyorum…

1. Ekoselerin Geri Dönüşü 

O, annenin dolabında görüp “bunları nasıl giyiyordun?” dediğin ekoseli ceketler, etekler vardı ya hani. Hemen gidip önce annenin gönlünü al sonra dolabındaki o ekoseli olan her şeyi…

Tabii o kadar vintage olmak zorunda değilsin ekose desenli günümüz modasına uygun kışlık elbiseler, atkılar, paltolar da mağazalarda şimdiden yerini aldı.


2.  Leopar ve Yılan Deseninin Gücü

Kimi insan daha sade giyinmeyi sever ve leopar, yılan gibi desenleri iddialı bulabilir. Bu sene bütün ünlü markalar, koleksiyonlarında bu desenlere yer vermiş, hem de sadece şık kıyafetlerde değil spor sayılacak günlük etek, t-shirt ve elbiselerde bile sık sık göreceğin şekilde. O yüzden asla leopar desenli bir şey giymem demeden önce mağazalara göz atmanı öneririm. Vitrinlerde bu desenleri o kadar çok göreceksin ki bir süre sonra ya gözün alışacak ya da kendi tarzına yakın bir şeyler bulacaksın.  

3Pullar ve Payetlerle Işıl Işıl

Pullar, payetler, satenler, parlak kumaşlar geçen sene olduğu gibi bu sene de moda olmaya devam ediyor.  İlla abiye diye düşünmeden hatta rüküş olurum demeden parlak bir eteğin üstüne düz bir t-shirt ya da sweatshirt giyebileceksin.  


4. Logo Çılgınlığı 

80li 90lı yıllarda markalar, eşantiyon olarak logolarının basılı olduğu şapka, çanta, t-shirt hediye verirdi. O yıllarda dışarda giymeye çekinilir, genellikle ev giysisi ya da pijama olarak kullanılırdı.

Bu yıl hemen hemen sokakta yanından geçen herkeste logolu t shirt ya da sweatshirt görmen mümkün. Görmüyorsan bir sıkıntı var demektir çünkü en ünlü markanın mağazasından pazara kadar her yerde logolu ürünler satılıyor. Birkaç örnek logoyu yazdığımda daha demin bir kızın üstünde gördüm diyeceğini duyar gibiyim. Nedir bu en sık gördüğümüz logolar; Coca Cola, Fanda, 7up, MTV… Üstelik sadece logolar değil, efsane olmuş müzik grupları, çizgi film karakterlerini de t-shirt üzerinde görme ihtimalin yüksek.

5. Üst üste Giyinme 

Küresel ısınmanın etkilerini hissetmeye başladığımız bu yıllarda belki kış ayları eskisi kadar soğuk geçmiyor ama kat kat giyinmek bu sene çok popüler. İlla kalın ceketleri, boğazlı kazakları üst üste giymekten bahsetmiyorum tabii. Mesela çiçekli bir elbisenin üstüne salaş bir kazak, boynuna zıt renklerde bir şal, kilotlu çorabının üstüne kısa çorap giyip çizmeni ayağına geçirebilirsin. Eskiden kilotlu çorabın üstüne çorap giymek demodeyken, bu tarz şu an tam bir moda ikonu olmanı sağlayacak.

6. 80’lerin Yeniden Yükselişi

Evet 80ler deyince vatkalar aklına geliyor ve bu vatkalar seni biraz korkutuyor biliyorum ama bu sene öyle bir sene ki kıyafet konusunda ne kadar cesur olursan o kadar parmakla gösterileceğin bir sene olacak. Seksenlerin hacimli kolları, neon tonlarını her yerde göreceksin.

8. Çiçek Açmak 

Son birkaç senedir çiçek desenli kıyafetler çok moda fakat pek çoğumuz mevsim şartlarına çok uygun olmadığı için bu desenleri kışın giymeye cesaret edemiyoruz. Daha çok ilk bahar ve yaz dönemlerinde çiçekli elbiseleri, etekleri, bluzları tercih ediyoruz.

Bu sezon çiçek açmaya korkma! Çünkü romantizm dolu çiçekli desenler bu sene sonbahar / kış aylarında da sık sık göreceğin parçalardan olacak.  

9. Sahte Kürkler

80ler, 90lar geri geldi dedim ama bir farkla! O yılların vazgeçilmezi olan kürkler yine moda neyse ki bu sefer sahte kürk olarak… 

Zenginliğin ve asaletin ifadesi olan kürkleri herhangi bir davette veya düğünde sahte olarak tercih ettiğinde hem şık hem çevreye duyarlı olduğunu hem de modayı yakından takip ettiğini vurgulayabileceksin.

9. Pofuduk – Oversize Montlar

Sonbahar / kış sezonlarında çoğu zaman görmeye alışık olduğumuz pofuduk – oversize montlar, bu sezon da sıklıkla karşımıza çıkacak. Eğer konforlu olmalarının yanında aynı zamanda seni sımsıcak tutacak bu montlardan dolabında yoksa mutlaka bir adet edinmeni öneririm. Rahatlığından ödün vermeyenlerin kolay vazgeçemeyeceği bu montları uzun bir süre daha sokaklarda göreceğiz.

10. Bot Sevdası

Ah şu asker postalları 5-10 senede bir moda olur. Uzun elbiselerin, diz altı eteklerin, kalın çorapların, dökümlü trikoların altına ne kadar çok yakışır. Giymeyeni özendirir, giyeni tarz yapar. 

Kadınların ayaklarında bahar hatta yazın bile görmeye başladığımız botlar, çizmeler bu kışın vazgeçilmezleri arasında listelerde yerini çoktan aldı. Sen de rahatına düşkünsen ve topuklu giymekten pek keyif almıyorsan bu tarz botların bütçene uygun olanlarından bir tane alabilirsin. 


Kısaca bu kış hem leopar, yılan desenleri ve deriler hem geçmişten gelen vatkalı kollar, bol kazaklar hem de çiçekli romantik tarzda elbiseler moda. Elbette moda insanın kendine yakışanı giymesidir ama bu kadar çeşitlilik varken ve herkesin gözü bu karmaşaya alışacakken kendi tarzını yaratman, eskiye nazaran biraz cesur olman daha kolay.

Son olarak, annenin dolabını bir karıştırmanı öneririm. Orada gördüğün piliseli etekler, ekose desenli kabanlar ve çiçekli basmaları hiç düşünmeden almalısın! Gör bak giydiğinde hangi vintage mağazadan aldın? diye soracaklar.