5 Adımda Sağlıklı Yaşam

Bu yazıda bahsedeceğim 5+1 maddenin her bir detayını bildiğine emimin. Ama sürekli erteliyorum diyorsan haydi bugün erteleme ve bu yazı hayatının geri kalan kısmı için bir başlangıç olsun.

1. Yumurtasız bir kahvaltı düşünülemez


Kahvaltı deyince çoğu insanın aklına tazecik ekmekler, mis kokulu reçeller, türlü türlü peynirler eğer hafta sonu kahvaltısıyla omlet, menemen, nutellalı pancake’ler gelir. Elbette bunlardan bazıları faydalı bazıları zararlı şeyler. Ama özellikle en önemli öğün olan kahvaltı söz konusu olunca masum gözüken zararlıların zararları kat kat artabiliyor. Neden dersen? Kahvaltıda yenilen ekmek, pancake gibi şeylerin hepsi rafine karbonhidrat ve şekerlerden oluşmakta. (Sağlıklı görünen birçok paketli ürünler de dahil çünkü onların da içinde çeşitli koruyucu maddeler var.) Bu tarz gıdaları kahvaltıda tüketmek, kan şekerinin bir anda yükselmesine hemen ardından hızlıca düşmesine neden oluyor. Sonrasında normalden çok daha kısa sürede acıkıyor hatta canının yine karbonhidratı yüksek şeyler çekiyor.

Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltının temeli yumurta oluşturuyor diyebilirim. Çünkü yumurta, protein oranı yüksek, birçok sağlıklı besin ve yağ içeren bir yiyecektir. Buna ek olarak tok tuttuğu için bütün diyetlerin başını çekiyor.

“Hafta içi çalışıyorum, çok erken kalkıyorum o yüzden hızlı bir kahvaltı yapıyorum” diyorsan. Uyanır uyanmaz çay veya kahveye su ısıtmak için mutfağa gittiğinde yanına bir de kaynaması için yumurtayı da koyarsan sen hazırlanana kadar pişmiş olacaktır.

2. Sağlıklı bir öğle yemeği yemenin dayanılmaz mutluluğunu keşfet


Özellikle ev hanımları veya evden çalışanlar genellikle öğle yemeğini geçiştiriyor, yemek hazırlamaya üşeniyor. Sen sakın ola bunu yapma! Eğer yemek yapmaya üşeniyorsan bir gece önce yaptığın yemeği biraz daha fazla yapıp öğlen onu ısıtabilirsin.

Çalışanlar veya okuyanlar için kahvaltı saati ile öğle yemeği saati arasındaki süre kısa olduğundan bazen aç hissetmiyor olabiliyorlar. Böyle durumlarda hafif bir öğle yemeği tercih edilebilir. Fakat unutmamak gerekir ki akşam yemeğine daha uzun saatler olduğundan akşamüstü kan şekeri düşmeye başladıkça bir anda kendini abur cubur yerken bulabilirsin. Böyle durumlar için çantanda, dolabında mutlaka sağlıklı atıştırmaları bulundurmalısın. Akşamüstü saatlerinde bir porsiyon meyve, aşırı olmayacak şekilde kuruyemiş yemen hem kan şekerini düzenleyecek hem de akşam eve gider gitmez koca bir tabak yemek yemene engel olacak.

3. Bol salata yanında et veya balık vazgeçilmez bir ikili!

Geldik günün son öğününe… Bu öğünde sindirim sisteminin düzeni için son derece önemli olan salatadan bolca tüketmeni öneririm. Kocaman bir salata hem gözünün hem midenin doymasına yardımcı olacaktır. Salatanın, istersen yanında istersen de üstünde aşırı olmayacak bir ölçüde et (köfte, bonfile, biftek, tavuk göğsü…) yiyebilirsin. Bildiğin gibi uzmanlar haftada en az 1 – 2 kere balık yemek gerektiğini söylüyor. Balık yemeği sevmiyorsan saymakla bitmeyen Omega 3’ün faydalarından yararlanmak için balık yağı takviyesi kullanabilirsin. Tabii ki önerim doğal yollardan alman ama takviye olarak almak hiç almamaktan daha iyidir.

4. Su, su, su, su! 

Suyun önemini bu kısacık maddeye sığdırmak mümkün değil elbette. Eğer merak ediyorsan faydalarını anlattığım yazıya buradan ulaşabilirsin: http://blog.kaavefali.com/suyun-faydalari/

Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için sağlıklı bir bedenin en önemli adımı: Su içmek. Uzmanlar günlük ortalama 2-2,5 litre su içmeyi öneriyor. Zaten suyun faydasıyla ilgili yazımı okuduktan sonra eminim bol bol su tüketeceksindir.

5. Sporun önemini tabii ki biliyorsun! 


Sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat için olmazsa olmaz şey düzenli bir şekilde spor yapmak. Hayatın koşturmacası, yoğunluğu içinde bu sağlıklı aktiviteye gerekli zamanı ayırmak her zaman kolay olmuyor elbette. Ama vücudun için yapabileceğin en değerli şeylerden biri olduğunu kendine ara ara hatırlatırsan eminim bunu düzenli bir hale getirmek için motive olacaksındır. Önemli olan keyif aldığın bir spor şeklini bulup onu uzun vadede sürekli olarak yapabilmek.

Bu maddeyi bitirken sporun sadece kilo vermeye değil kronik hastalıkların düzelmesinden depresyona iyi gelmesine kadar sayısız faydası olduğunu hatırlatırım.

5 adım demiştim ama bir tane de bonus madde ekledim.

6. Bana yaşam tarzını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim! 

Stressiz bir hayat hepimizin hayali. Hatta birçok insan küçük bir sahil kasabasına yerleşmek istemiyor mu? Biraz hayalperest bir bakış açısı gibi gözükse de günün birinde neden olmasın. Günümüzde stresi tamamen yok edebilmek mümkün mü emin değilim ama bunu en aza indirmek ve bununla baş etmeyi öğrenebilmek senin elinde. Yeter ki bunu değiştirebilmek için gerekli zamanı ayır. Acıkınca vaktim yok şimdi yemek yemeyeyim diyemezsin, belki bir öğün dersin ama bir sonraki öğün mutlaka yemek yemeğe vakit ayırırsın. Zihinsel sağlığını korumak da en az yemek yemek kadar temel bir ihtiyaç. Stresli olduğunda uykusuzluktan, obeziteye, hatta birçok hastalığa kabıyı açıp, buyrun içeri girin diyorsun. Yapılan araştırmalar strese bağlı uykusuzluğun obezite riskini arttırdığını kanıtlamış. Diğer hastalıkları da doğrudan etkilediğini hemen hemen her gün haberlerde gördüğüne eminim.

Dediğim gibi stresi tamamen hayatından çıkartmak çok zor olsa da bunu en aza indirmek için gerekli zamanı ayırırsan kendine en uygun yöntemi bulup bunu başaracağına eminim.