Affet ve Rahatla!

Affetmek, söylemesi kolay ama uygulaması en zor şeylerden birisi…

Doğduğun andan itibaren ilk zamanları hatırlamasan bile birçok olumsuz olaya tanıklık edersin. Karşındaki kişi seni isteyerek veya istemeden üzmüştür. Aslında önemli olan senin bu olaylar karşısında hissettiğin duygular. Belki üzüldün, belki kırıldın veya bambaşka bir duygu yaşadın… Karşındaki özür dilese dahi sen affetmediğin sürece o özür kabul olmaz, yıllar sonra benzer bir olayla karşılaştığında birden bire aklına yaşadığın olumsuz duygular gelebilir. “Affetmek istiyorum ama bir yanım buna engel olmaya çalışıyor sanki” gibi hissetmen çok normal. İçindeki öfke, pişmanlık, kin duygularını bastıramıyor olabilirsin. Tüm bunlar affetmek ile ilgili bilinen yanlış düşüncelerden kaynaklanıyor. Peki nedir bu affetmene engel olan olumsuz düşünceler?


“Neden affedeyim ki, o haksız ve affedersem haklı çıkar.” Affetmek ortada bir hata olduğunu ve bunun seni olumsuz etkilediğini kabul etmeyi gerektirir. Seni olumsuz etkileyen o olayı affedince karşı tarafın haklı olup olmamasının önemi ortadan kalkacaktır.

“Neden affedeyim ki affedersem fedakarlık yapmış olurum. Birinin fedakarlık yapması gerekiyorsa bu odur.” Hatalı bir durum olduğunda bu durum iki tarafı da olumsuz etkiler. Affetmek karşı taraf haricinde öncelikli olarak senin olumsuz duygulardan kurtulmanı sağlar.

“Neden affedeyim ki affedersem onu cezalandırmak yerine ödüllendirmiş olurum.” Affetmek, yaptığı şeyden ötürü o kişiyi cezalandırmayı artık istememektir. Çünkü onun bedel ödemesi, ceza çekmesi senin yaşadığın acıyı yani duyguyu değiştirmez.

“Neden affedeyim ki affedersem hatayı unutmuş sayılırım.” Yaşadığın acıyı ömür boyu taşımak zorunda değilsin. Bu acının farkında olarak artık taşımamayı seçmek seni unutmuş saymak yerine hafifletecektir.

“Neden affedeyim ki affedersem aynı hatayı tekrarlayabilir.” Affedip affetmemek hatanın yeniden yapılıp yapılmayacağını belirlemez. Affetmek karşıdaki kişinin davranışını kontrol etmek için yapılmamalıdır. Affettikten sonra onun hatayı yinelemesi veya yinelememesi kendi seçimidir.

“Neden affedeyim ki affedersem gurursuz, zayıf görünürüm.” Affetmek değersizlik gibi algılansa da aslında kendine verdiğin değerin bir göstergesidir.

“Neden affedeyim ki affedersem onunla barışmak, ilişkimi sürdürmek istemiyorum.” O kişiyi affettiğinde yeniden görüşmek zorunda değilsin. Kimse senden onu sevmeni, onunla görüşmeye devam etmeni beklemeyecek, bunu unutmamalısın.

Bu olumsuzluk içeren cümleler yerine affetmeyi seçmek kendin için yapabileceğin en önemli şeylerden birisi. Neden dediğini duyar gibiyim. İşte nedenleri…

Geçmişe Takılıp Kalmaman için

Unutmaman gereken en önemli noktalardan birisi geçmişin geçmiş olmasıdır. Geçmişe takılıp kalmak affetmenin önündeki engellerin en büyüğüdür. Yaşadığın bir olayı değiştiremezsin. “Şunu söylemeseydim böyle olur muydu?, Oraya gitmeseydim belki onu görmezdim?” gibi pişmanlık cümleleri yerine “Bu durum artık yaşandı ve değiştiremem, gelecekte benzer bir durumla karşılaştığımda aynı davranışlarda bulunmayacağım” gibi kabul edici cümleleri kullanmak o kişiyi / kendini / olayı / affetmene yardımcı olacaktır.

Pozitif Bir Yaşam Sürmen için

Sana acı veren olayı defalarca zihninde canlandırmak yerine pozitif olana odaklan! Yaşadığın olumsuz duygular aklına geldiğinde çevrendeki güzellikleri, iyilikleri görmeye çalışabilirsin. Çünkü affettikçe, hayatın olumlu yönlerini daha rahat görebilir hale geleceksin.

Sağlığın için

Affetmeyi başaramayıp hayatına devam etmeye çalışırsan, ruhundaki olumsuz düşünceler sadece kendini kötü hissetmene neden olmaz, aynı zamanda birçok hastalığın zeminini hazırlar.

Harvard Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmaya göre; sağlıklı yaşam için “affedici / bağışlayıcı” olmak gerekiyor. İçine attığın her acı / sıkıntı farklı hastalıklara kapı açıyor.

“Affetmek, bunca güzel şeye sebep olurken neden affetmeyeyim” diyorsan William Fergus Martin’in “Affetmenin 4 Adımı Özgürlüğün, Mutluluğun, Başarının En Etkili Yolu” isimli kitabındaki adımlardan bir alıntı yapacağım. Nereden başlayacağını bilemiyorsan bu 4 adımı uygulamayı deneyebilirsin.

1. Adım: Kimi, neden affetmek istediğini belirt.

Kimi, neden affetmek istediğini düşün ve detayları aşağıdaki boşluklara gir.

____ adlı kişinin ___ affetmek istiyorum.

2. Adım: Durum hakkında şu anda nasıl hissettiğini itiraf et.

Bunların hoş, kibar şeyler olması gerekmez. Önemli olan dürüst olmak. Gerçekten ne düşündüğünü belirtmelisin. Daha sonra en azından bu duygulardan kurtulma ihtimaline açık olma isteğini açıkla.

İlgili durumu affetmenin önünde duran herhangi bir duyguyu yaz. Öfke, acı, korku, kıskançlık, intikam tutkusu vb.

Şimdi _____ gibi duygularımdan kurtulmayı seçiyorum.

3. Adım: Affetmenin sana sunacağı yararları belirt. 

Affetmenin getireceği yararlardan bir liste yap. Affettikten sonra duymayı umduğun hislerle beraber aşağıdaki cümleleri tamamlayarak bu süreci noktala. Olumsuz sözcükler yerine olumlu sözcükleri tercih etmeyi deneyebilirsin. (“daha az endişeli” yerine “daha huzurlu” vb.).

Daha _____ hissedeceğimden dolayı bu durumu affetmenin yararlı olacağını kabul ediyorum.

4. Adım: Kendini affetmeye odakla. 

Bütün yapman gereken kimi affetmeye niyetlendiğini belirtmek ve affedecek olmaktan gelen yararları bilmek.

(Adlı kişiyi)_____ affedeceğim konusunda kendime söz veriyorum ve affın getirdiği huzuru ve özgürlüğü kabul ediyorum.


Uygulama

Dört adımı hangi sıklıkla (7 gün, 24 gün vb.) ve günün hangi vakit aralığında çalışacağını belirle. Her seansta en az üç kez uygulamalısın. Mümkünse adımları yaz veya her seansı yüksek sesle veya içinden söyle.

Umarım yukarıdaki basit 4 adımı kolaylıkla uygularsın. Başta zor gibi görünse de affettikçe “bunca yıl neden bu kadar yükle yaşamışım” diye kendine soracak ve hafiflemenin huzurunu hiçbir şeye değişmeyeceğine eminim.