Daha Genç Gözükmek İçin 5 Mucize Dokunuş

Kremler, makyaj malzemeleri ve cilt bakım ürünleri, her daim genç görünmeni ve yüz hatlarını daha kolay ön plana çıkarabilmeni kolaylaştırır. Ancak makyaj malzemelerinin sayısı ve niteliği kadar, makyajın nasıl uygulandığı da genç görünmek açısından büyük önem taşır.

Son derece kolay ve pratik 5 makyaj tüyosu sayesinde, artık sen de her yaşta daha genç gözükebilir ve güzelliğini tüm canlılığı ile ön plana çıkarabilirsin.

1) Cilt Rengine Uygun Fondöten Seçimi

Ufak lekeleri ve cilt sorunlarını gizleyerek güzel bir hat oluşturmak fondöten kullanımındaki temel amaçlar arasında bulunur. Cildi bir tuval gibi düşünecek olursan fondöten de bu tuvalin astarını (zeminini) oluşturur. Zeminin iyi hazırlanması, yapılan makyajın başarısını doğrudan etkiler. Ten renginin genel tonlarına aykırı bir fondöten tercih etmen maalesef seni olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Ten rengin ile uyumsuz makyaj yapman beden bütünlüğün ve doğal görünümün arasında ciddi bir kontrast oluşturur. Bu nedenle cilt rengine uygun bir fondöten seçmek canlı bir görünüme sahip olman için dikkat etmen gereken temel adımlar arasında yer alır.

Doğru rengi elde edebilmek için ufak denemeler yapmaktan sakın çekinme. Çünkü, ten rengine yakın tonlara sahip birkaç farklı fondöten deneyerek en doğru renkleri rahatlıkla yakalayabilirsin. Çene tepesinin üst noktasından, çene çizgisinin alt bölgelerine doğru hafif darbelerle denemeler yaparak cildine uygun fondöteni kolaylıkla bulabilirsin. Yüz ve boyun bölgen genel olarak bronz renge yakınsa, fondöten bile kullanmadan bronzlaştırıcı bir kremle gerekli olan homojen zemini hızlıca oluşturabilirsin. Açık renklere sahip ya da karma bir cildin varsa daha dikkatli olman gerekir. Açık tenli bir cilde sahipsen, tenin ile uyumlu doğal bir hat ve homojen bir geçişkenlik yakalamalısın. Bu sayede, hem daha doğal hem de normalden daha genç bir görünüme kavuşabilirsin.

Fondöteni cildine uygularken yumuşak dokulu bir fırça kullanman, homojen görüntü elde edebilmeni önemli ölçüde kolaylaştırır.

2) Açık Renkli Rujlar Önceliğin Olsun

İlerleyen yaşa bağlı olarak cilt dokusunda olduğu gibi dudak dokusunda da belli kayıplar görülür. Dolgun olan dudaklar mevcut dokusunu kaybetmeye başladığı zaman, hacim olarak da küçülme eğilimi gösterir. Bu nedenle yüzünü ön plana çıkaran ruj seçiminde daha hassas hareket etmende fayda bulunur. Koyu renk bir ruj tercih ettiğinde dudakların daha küçük, daha az dolgun ve daha az vurgulanmış görünür. Bunun yerine, mavi, lila ya da pembe tonlarında bir ruj seçerek dudaklarına doğal bir canlılık kazandırabilirsin. Çünkü açık tonlu rujlar, dudaklarını daha dolgun gösterdiği gibi çehrenin de daha genç gözükmesine yardımcı olur.

Eğer koyu renk bir ruj kullanacaksan, pastel tonlar yerine daha canlı ve parlak renklere sahip ürünleri tercih edebilirsin. Ayrıca klasik rujların üzerine parlak bir katmanın eklenmesi de oldukça yararlı olur. Birçok kadın dudak parlatmak için artık çok geç olduğunu düşünür. Ancak parlak bir yüzey gerçekten dudaklara genç bir dokunuş kazandırır. Meyve ve şarap tonlarını denemekten de korkmana gerek kalmaz. Çünkü, hatları kalemle belirlenen ve ekstra parlatıcılar ile tamamlanan makyajlar, her zaman için dinamik ve göz alıcı bir etki uyandırır.

Dudak nemlendirici özelliği bulunan ürünleri ve koruyucu özelliğe sahip olan bakım rujlarını düzenli olarak kullanman ise her yaşta daha canlı, parlak ve dolgun dudaklara sahip olmana destek olur.

3) Doğru Göz Makyajı ile 5 Yaş Genç Gözükmek Mümkün

Göz çevresinde makyaj yaparken, mümkün olduğunca kirpik çizgisine yakın bir şekilde çalışman gerektiğini aklından çıkarma. Çünkü, kirpiklere uygulanan nazik dokunuşlar, kirpiklerin doğal uzantısı gibi görünür. Bunu gerçekleştirirken ilk olarak dış köşeden başlaman ve üst kirpik üzerinde ilerleyerek kirpikleri tamamlaman yeterli olur. Dip noktalar için de göz kalemi yardımıyla aynı işlemi uygulaman, göz makyajının harika gözükmesini sağlar. Makyajı sonlandırırken alt kirpiklere rimel sürmeyerek ya da daha az sürerek canlı bir etki uyandırabilmek de mümkündür.

Göz hatlarını doğru, kusursuz ve net bir şekilde belirlemek, göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır. Makyaj sonrasında göz hatlarının keskin bir görüntüye kavuşturulması, göz bebeklerini ve göz akını da daha parlak ve canlı gösterir.

4) Allık ve Pudra Kullanırken Dikkatli Ol

Fondöten, allık ve pudra ile makyaj yaparken kararında ve dengeli bir biçimde malzeme kullanmanda fayda var. Eğer malzemeyi çok kullanırsan matlık ve katılaşma gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bu durum, hem makyajını sürekli tazelemene hem de cildini gereğinden fazla yormana neden olur. Dengeli, hafif ve natürel bir makyaj tercih etmense cildinin doğal canlılığı ile ışıldamasını sağlar. Ayrıca, zengin içerikleriyle öne çıkan makyaj malzemeleri, içerisinde taşıdıkları doğal vitamin ve mineraller ile cildinin kendini hızla yenilemesine katkıda bulunur.

Yoğun ve karanlık bir allık uygulaması yerine elmacık kemiklerinin üzerine hafif darbelerle yapılan dokunuşlar, yüzüne çok daha natürel bir görünüm kazandırır. Elmacık kemiklerinin ön plana çıkarılması, simetrik ve keskin yüz hatlarına kavuşabilmene de yardımcı olur.

Yüzünü organik içeriğe sahip bir allıkla gölgelendirmen seni daha genç ve zinde gösterir. Makyajın ten üzerindeki etkisini pekiştirmen ve simetrik hatlar elde edebilmen için mercan rengine yakın sıcak tonları tercih etmen büyük önem taşır. Çamurlu, mat ve katılaşmış bir makyaj yerine; daha ince, hafif ve kademeli bir makyaja yönelmense makyajını mükemmel bir şekilde tamamlamanı sağlar.

Doğru gölgeleme yapmak için yanaklarını nazikçe sıkarak, yanağının kızardığında aldığı doğal rengi makyaj ile eşleştirmeye çalışabilirsin. Elmacık kemiği ya da çene altı bölgesinin etrafını parmak içleriyle hafifçe sıkıştırarak da doğal kızarıklık rengine kolaylıkla ulaşabilirsin.

5) Kaşlarını Doğru Renklerle Yeniden Tanımla

Tıpkı saçlarda olduğu gibi yaşlandıkça kaşların da yoğunluğu, dokusu ve şekli bozulmaya başlar. Kaşlar, zaman içerisinde keçeleşme eğilimi gösterebilir. Fakat, uygun bir kalem ya da boya desteğiyle kaşlara yeniden şekil ve renk verebilmek mümkün olur. Her ne kadar kalıcı makyaj uygulamaları etkili bir seçenek olsa da birçok kadın doğal görünümünü koruyabilmek için kaşlarına sadece ufak müdahalelerde bulunur. Boyama işlemi ile elde edilen renk ve canlılık da uzun bir süre varlığını koruyabilir. Kaş boyama işleminde, saç rengine uygun boya seçmek dikkat etmen gereken en önemli detaylar içerisinde yer alır.

Kaş makyajı için saçının rengi ile aynı tonda olan makyaj malzemelerine yönelebilirsin. Sarışınsan saç köklerine uyan açık tonlu bir ürün ile makyajını tamamlayabilirsin. Gümüş veya beyaz saçlara sahipsen kaşlarına yumuşak ve gri bir tonlama yapabilirsin. Eğer esmer ya da kızıl saçlıysan, maun ya da sable renklerini deneyebilirsin. Karma bir cildin varsa sıcak renklerden uzak durmanda fayda vardır. Ancak daha koyu bir cilt tonun varsa sıcak renkleri rahatlıkla deneyebilirsin.

Kaş kalemi ya da kaş boyası kullanırken kaşlarının doğal hatlarına ve çizgisine müdahale etmeden tamamlayıcı bir makyaj yapmak seni hem daha yalın ve doğal hem de daha çekici ve alımlı gösterir.

Kaşlarını Doğru Renklerle Yeniden Tanımla