En Yakın Arkadaşın Sevgilinden Hoşlanmadığında Neler Yapmalısın?

Aşk hayatında ne zamandır işler bu kadar yolunda gitmiyordu belki de. Yeni bir sevgilin oldu ve onun yanındayken zaman senden habersiz akıp gidiyor. Ama dur bir dakika, ciddi bir sorunun var! En yakın arkadaşın, sevgilinin ne kadar tatlı olduğu konusunda seninle aynı fikirde değil. Daha da kötüsü onu oldukça itici de buluyor. Eğer böyle bir durum yaşıyorsan ve ilişkinle ilgili kelimenin tam anlamıyla hevesin kursağında kaldıysa bu can sıkıcı durumun üstesinden gelmek için neler yapabileceğine hadi gel birlikte göz atalım…

Hayat bazen kimi zorluklar çıkarır karşımıza. Yaşamın renklerini ve güzelliklerini doğal karşıladığımız gibi bu zorlukları da kabullenmeliyiz öyle değil mi? Yolunda giden yeni bir ilişkin olduğunda kendini uzun zamandır hissetmediğin kadar iyi hissettiğini fark edersin. Ama hem sevincini hem kederini paylaştığın en yakın dostun sevgilinden hoşlanmazsa taşlar tam olarak yerine oturmuş sayılmaz. Çünkü en yakın arkadaşının onayı senin için çok önemlidir ve eğer bu gerçekleşmezse ilişkinin tam olarak içine sinmediğini hissedersin.

Öncelikle şu konuda bir anlaşalım: Her zaman hayatında önemli yere sahip olan kişilerin birbirleriyle iyi anlaşmalarını sağlamak mümkün ve hatta gerekli değildir. Yine de ilişkinin daha en başında, yakın arkadaşın ile sevgilin arasındaki iletişim kanallarını olabildiğince açık tutmak iyi geçinmelerine yardımcı olabilir. Böylece iplerin gerilmesinin önüne geçerek arada kalmaktan kurtulabilirsin. Alacağın birkaç basit önlem seni doğabilecek kötü bir sondan uzaklaştırabilir.

Birbirlerini Daha Yakından Tanımaları için Onlara Fırsat Yarat

İletişim her kapıyı açan sihirli bir anahtar gibidir. Konuşarak, kendini doğru bir şekilde ifade ederek halledilemeyecek çok az şey bulabilirsin. Yeter ki taraflar iletişime açık olup önyargılarından mümkün olduğunca sıyrılmış olsun. Sevgilin ile yakın arkadaşının benzer ortamlarda sadece 3-5 kez görüşüp birbirlerinden pek de hoşlanmamış olmaları, hiç anlaşamayacakları anlamına gelmez. Unutma, hiç bir şey yoksa bile aralarında bir tane önemli ortak nokta var; sen.

İkisi de seninle zaman geçirmekten hoşlandığına göre birbirleriyle yapmaktan zevk alabilecekleri ortak şeyler bulabilirsin. Ortak ilgili alanları ile ilgili onlara paylaşımda bulunabilecekleri alanlar yaratmak iyi bir fikir olabilir. Mesela ikisi de müzikle ilgileniyorsa sevdikleri bir grubun konserine gidebilir, müzikle eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz bir karaoke partisinde saatlerce keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hep birlikte vakit geçirmek için piknik yapabilir, huzurlu ve sakin bir ortamda sohbet edebilecekleri hoş bir ortam yaratabilirsin. Hem piknik hazırlıklarını birlikte yapmak da ortak bir amaca hizmet edecekleri içini birbirlerine olan sempatilerini arttıracaktır.

Eğlenceli Bir Arkadaş Grubu Oluştur

Arkadaş grupları, birlikte iyi vakit geçirilen ve birtakım sorunların kolayca tolere edilebildiği ortamlardır. Çünkü birlikte eğlenebilen insanlar arasında çıkan problemler kolay bir şekilde çözülür. Kafa dengi insanların yer aldığı bir grupta çok seslilik hakimdir ve böyle bir ortamda farklılıklar kolayca birer eğlence ve mizah unsuruna dönüşebilir. Bir düşün… Sen, sevgilin ve yakın arkadaşın baş başayken mi daha çok eğlenirsiniz yoksa kalabalık bir arkadaş grubu arasındayken mi?

Grup içerisindeyken yakın arkadaşın, sevgilin ile çok da fazla bir arada olmak zorunda kalmaz. Farklı arkadaş seçenekleri olabileceği için kendini daha özgür hissedebilir ve eğlenebilir. Böyle bir ortamda da gerginlik minimum seviyeye iner. Arkadaşının sevgilinle zorunda olduğu değil de kendi istediği zamanlarda diyalog kurması, aralarında daha sağlıklı bir iletişimin oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle birbiriyle uyumlu insanlardan oluşan eğlenceli bir grup oluşturmak için hemen kolları sıvayabilirsin. Göreceksin, hayatındaki iki önemli insanın arasındaki problemler kendiliğinden, yavaş yavaş çözülecek.

Arkadaşının Sevgilinin Arkadaşlarından Biriyle Yakınlaşmasına Destek Ol

Bu yöntem her zaman işe yarar. Ayrıca bir taşta iki kuş da vurmuş olursun. Nasıl mı? Sevgilin aracılığıyla yeni bir ilişki yaşayan yakın arkadaşın, bu durumdan dolayı sevgiline karşı sempati geliştirebilir, ona karşı önyargıları varsa bunlardan daha kolay kurtulabilir. Ayrıca bir de şansın yaver gider de arkadaşın bu yeni ilişkisinde sorun yaşamazsa daha pozitif birine dönüşeceği için sevgiline karşı uyumlu olma ihtimali de yükselebilir.

Arkadaşının zamanının çoğunu birlikte geçirebileceği bir sevgilisinin olması, sana karşı daha hassas olmasının ve senden daha çok ilgi beklemesinin de önüne geçer. Bu sayede kendini sevgilin ve yakın arkadaşının arasında kalmış gibi hissetmek zorunda olmazsın. Ayrıca çift olarak hep birlikte daha fazla vakit geçirmek de iyi bir seçenek olabilir. Böylece küçük çaplı bir grup oluşturarak birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bu durum hepinizi birbirine yakınlaştırarak daha iyi anlaşmanızı ve birbirinizi daha iyi tanımanıza fırsat yaratır.

Birbirleri Hakkında Olumlu Düşünmelerini Sağlayacak Sohbetler Yarat

Bir kişiden pek fazla hazzetmesen de onun sana karşı olumlu his ve düşünce içerisinde olduğunu bilmek, fikirlerini olumlu yönde değiştirir öyle değil mi? Çünkü olumlu düşünceler, başka olumlu düşünceleri doğurur. Böyle bir durumda araya negatif hislerin girmesi zorlaşır.

Bu görüşten hareketle sevgilin ve yakın arkadaşınla da vakit geçirdiğin farklı zamanlarda birbirleri hakkında olumlu izlenim oluşturacak konuşmalar yapabilirsin. Bu konuşmalar sırasında birbirlerinin sahip oldukları en iyi özellikleri vurgulayarak onların da bu sohbete katılım göstermesini sağlayabilirsin. Eğer bu konuşma sırasında sevgilin, yakın arkadaşınla ilgili olumlu bir yorumda bulunduysa bunu arkadaşınla paylaşmanda da fayda var. Yakın arkadaşın kendisi ile ilgili olumlu yorumda bulunduğunu öğrenirse, sevgiline karşı daha pozitif bir tutum takınacaktır. Bundan emin olabilirsin.

Her Şeyi Denedin ve Yine de Birbirlerini Sevmedilerse Durumu Kabullen

Bu durumda elinden gelen her şeyi yaptığın için daha fazla kendini yıpratmamalısın. Çünkü bazen olmayınca olmuyor işte. İşler her zaman istediğin gibi gitmiyor ya da bir şeylerin ters gitmesinin önüne her zaman geçemiyorsun. Bu durumda boş vermeyi dene ve bazı şeyleri zamana bırak. Çünkü değiştiremediğin şeyler için kendini üzmenin bir anlamı yok. Yakın arkadaşın da ilişkini onaylamayıversin. Bu durum dünyanın sonu değil.

Herkes birbirini sevmek ve kabullenmek zorunda değil en nihayetinde. Ama eğer sen ilişkinden eminsen, arkadaşının seni olumsuz yönde etkilemesine de izin vermemelisin. Yaşadığın yanlış bir şey olsa bile bunu en iyi yaşayarak görebilirsin. Bununla birlikte arkadaşının görüşleri de değerli, onları da çok kulak arkasına atma. Söylediklerinden, kendini üzmeden alacağını al, çıkaracağın dersleri çıkar. Ama her ne olursa olsun nihai kararı kendin ver. Göreceksin en yakınındaki bu iki insanın farklı kişiliklere sahip, farklı insanlar olduğunu ve anlaşmak zorunda olmadıklarını kabullenerek daha dengeli ilişkiler kuracaksın.

Tam mutluluğu yakaladığını hissettiğin sırada, bu durumun başına gelmesinin büyük bir talihsizlik olduğunu düşünüyor olabilirsin. Unutma ki asıl talihsizlik her ikisine de hiç sahip olamamaktır aslında. Yakın arkadaşının şefkati, birlikte geçirdiğiniz keyifli zamanlarınız, anılarınız olmasa hayatın ne kadar da yavan olurdu değil mi? Ya da sevgilin sana kendini bu kadar iyi hissettirmese, yaşadığınız romantik anlar olmasa ne kadar da eksik kalırdın. Öyleyse elindekilerin kıymetini bilmek ve her ikisini de oldukları gibi kabullenmek en doğrusu gibi görünüyor.