Evde Bitki Beslemenin Faydaları

Bitkiler, genellikle gündelik hayatta ne kadar faydalı oldukları unutulur ve eve dekoratif açıdan güzellik katsın diye kullanılır. Bulunduğu ortama ruh katan bu yeşil canlıların insanlara hem fiziksel hem de ruhsal olarak sayısız faydası var.

Özellikle günümüzün en büyük sorunu olan stres ve gerginliğin giderilmesinde bitkilerin katkısı büyük. Modem, bilgisayar, televizyon, telefon gibi elektromanyetik sinyal yayan cihazların ya da dekorasyon objelerinin saldığı zehirli gazların olumsuzluklarını azaltıyor. Teknoloji çağında yaşayıp tüm bu gelişmelerden uzak yaşayabiliriz demek çok ütopik olur ama bu çağın zararlarını azaltmak mümkün. Bunlardan birisi de evde bitki beslemek!

Haydi evde bitki beslemenin faydalarına biraz daha detaylı bakalım…

1. Havayı Temizler:

Bitkiler bulunduğu ortamdaki havayı nasıl temizler sorununun cevabı en basit anlatımıyla şöyle: havada bulunan zararlı maddeleri alıp onun yerine temiz hava verirler. İşte ormanlardaki temiz havanın nedeni bu yeşil canlılardır. Sadece ormana gidip temiz hava almak yerine evinde birkaç bitki bulundurarak temiz hava miktarını arttırmak senin elinde.

Bütün bitkiler aynı oranda havayı temizlemiyor tabii, en iyi temizleyenlerden birkaç tanesinin ismi: Ficus, areka palmiyesi, bambu palmiyesi.

2. Nem Dengesini Düzenler:

Bitkiler, bulundukları ortama görsel olarak katkı sağlamak dışında ortamın havasına da katkı sağlarlar. Kışın ısınma sistemleriyle yazın ise klima nedeniyle kuruyan havaya, terleme denen bir süreçle yapraklarından nem sağlar. Uzmanlar, nefes ile ilgili problem yaşıyorsan evinde bitki bulundurmanı öneriyor.

3. Bulunduğu Ortama Pozitif Enerji Verir:

Bitkiler de tıpkı insanlar gibi canlıdır ve enerjileri çok yüksektir. Evinde bir ya da birkaç çiçek bakıp, yaşam alanının enerjisini değiştirebilir ve kendini daha iyi hissetmeni sağlayabilirsin. Bu birkaç çiçek zihninin temizlenmesine, stres seviyenin azalmasına, içinin sevgiyle dolmasına yardımcı olacak.

Eskiler, misafirliğe giderken genellikle hediye olarak saksı çiçeği götürürdü. Böyle düşününce bu bir gelenek gibi gözükse de aslında ne kadar bilimsel bir şeymiş değil mi? Sen de sevdiklerine giderken rengarenk bir çiçek götürüp gittiğin ortama pozitif bir enerji katabilirsin.

4. Stresi Azaltır: 

Bitkilere dokunmanın ve koklamanın stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bunun için illa bahçeli bir evin olması gerekmiyor. Oturma odanda ya da salonunun bir köşesinde kendine saksılarda mini bir bahçe yapabilirsin. Emin ol ara ara onların topraklarını havalandırmak, sularını vermek, sularını verirken onlarla konuşmak psikolojik olarak seni rahatlatacak.

Çok stresli olduğun bir dönemde ayaklarını toprağa basmak negatif enerjini alıp götürüyordur… Bilimsel olarak bu şöyle açıklanıyor; toprağın içinde doğal antidepresan görevi gören bir bakteri bulunuyor. Çıplak ayakla toprağa bastığında bu bakteri etkileşime geçiyor ve mutluluk hormonunun seviyesi artıyor.

Rahat ve stressiz şekilde uyuyabilmek için yatak odanda, lavanta ya da paşa kılıcı koyabilirsin.

5. İyileşmeyi Hızlandırır:

Stres seviyesini azaltan ve daha sakin hissetmeye yardımcı olan bitkiler sayesinde hasta olan kişilerin daha kolay iyileştiği gözlemlenmiş. Belki de hasta ziyaretine giderken çiçek getirmenin bilimsel açıklaması bu olabilir…

6. Konsantrasyonu Arttırır:

Stresin azalmasında işe yarayan bitkiler aynı zamanda konsantrasyonu arttırmaya yardımcı oluyor. Çünkü bazı bitkiler beyni doğal yoldan uyaran mükemmel maddelere sahiptir. Sen de çay, aromaterapi veya banyoda uygun bir şekilde bitkileri kullanarak konsantrasyonunu arttırabilirsin.

7. Ortamdaki Ses Seviyesini Azaltır: 

Bitkiler, havayı temizlemelerinin yanı sıra, ses yalıtım malzemesi olarak da kullanılıyor. Eminim otoban kenarlarında fidan, çiçek görmüşsündür işte bunun bir nedeni araçlardan çıkan kirli havayı temizlemek iken bir nedeni de yakında bulunan yerleşim yerlerine araç seslerinin gitmesini azaltmaktır.

8. Doğal Oda Kokusudur: 

Zararlı maddeler içeren oda kokularının aksine çiçekler hem bulunduğu ortamın güzel kokmasını sağlar hem de havayı temizler. Bu iki özelliğin dışında fiziksel olarak mucizevi faydaları da vardır. Nedir bu faydalar dersen:

Gül: Muhteşem bir kokuya sahip olan gül, kokusunun yanı sıra cilt içinde çok yararlıdır. Gül suyu sayesinde yüzünü temizleyebilir ve koruyabilirsin. Hatta antioksidan içerdiği için sürdüğün yerdeki ölü derinin atılmasını cildinin yenilenmesini sağlayabilirsin.

Lavanta: Lavanta özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin vazgeçilmezidir. Kuru ciltler için faydalıdır ve kaşıntıları durdurma etkisi vardır. Kaynatılan lavanta suyu saç köklerine uygulandığında kepek oluşumunu engeller.

Sümbül: Sümbülde bulunan maddeler ciltteki kırışıkların ortaya çıkmasını engeller. Özellikle pürüzsüz bir cilt için kullanılır.

Yasemin: Harika bir kokuya sahip olan bir diğer bitki yasemin cildi gençleştirir, esnek bir görünümde olmasına yardımcı olur. Yara ve kesiklerin iyileşmesinde olumlu ektiler gösterir.

Papatya: Gül, lavanta, yasemin gibi çok özel bir kokuya sahip olmasa da papatya cilt için faydası çok büyüktür. Özellikle antiseptik bir etkiye sahip olduğundan ciltteki tahriş olmuş yerlere ve kızarıklıklara iyi gelir. Pul pul dökülen ve kolay iltihaplanan bir cilde sahipsen papatya özü içeren krem kullanabilirsin. Saçına uygularsan, zarar vermeden doğal bir yol ile rengini açabilir hem de kolay uzamasına yardımcı olabilirsin.

Bitkilerin hem fiziksel hem de psikolojik faydası o kadar çok ki. Nasıl bakarım, suyunu ne kadar vermeliyim diye düşünmeden kendine mini bir bahçe yapmanın tam zamanı!

* Bitkilerin faydaları çeşitli kaynaklardan düzenlenerek yazılmıştır. Uzmana danışmadan kullanılması önerilmez.