Evlilik Stresiyle Başa Çıkmak

Birlikte vakit geçirmekten keyif aldığın, mutlu veya mutsuz olduğun, bir haber aldığında ilk onunla paylaşmak istediğin, sık sık “keşke şu an yanımda olsa!”, “ben de tam onu diyecektim” dediğin o kişi karşına çıktığında hayatının geri kalanını onunla geçirmek istediğini hissetmeye başlarsın ve senin için uygun bir eş adayı olduğunu düşünürsün. Elbette her şeyin mükemmel gitmesi, tartışmanın olmadığı bir hayat beklenemez ama bir sorun olduğunda sevgi ve saygıyla konuşarak çözebiliyorsanı, ilişkiniz evlilik yoluna doğru ilerler.

Toplumsal Olarak Evlilik Nedir? 

Evlilik; öğrenimleri, kültürleri, örf ve adetleri farklı ailelerde yetişmiş iki insanın hayatlarının geri kalan bölümlerini birlikte geçirmek istemeye kadar vermesi olarak tanımlanabilir.

İki kişi evlenerek aile kurar ve birtakım sorumlulukları birlikte üstlenir. Bu sorumluluklar evlenmeye karar verilen gün başlar; evlilik hazırlığı, ben olmaktan biz olmaya geçme yani evlenmeyle devam eder.

Tüm bu sürecinin en büyük düşmanı strestir. İki insan evliliğe karar verdikten sonra ritüeller; ailelerin tanışması, kız isteme, nişan, ev yerleştirme, düğün sırasıyla yapılır. Hazırlık sürecinde çiftler ya da aileler arasında fikir ayrılıkları, karşı tarafı memnun etme çabaları, maddi konularda sorunlar yaşanabilir. Bunlar aslında doğal gibi görünse de çiftleri gereğinden fazla yorup strese girmelerine neden olabilir.

Uzmanlar bu dönemde yaşanan strese “evlilik sendromu” diyor. Sen de sevdiğine “evet” dediysen ve evlilik hazırlıklarına başladıysan bu sendromla başa çıkabilmen için birkaç öneride bulunacağım.

1. Stresi artıran durumlardan kaçınmak

Hazırlık döneminde bir yandan çalışıp bir yandan hazırlıkları yaparken kendini yorgun hissedebilirsin. Yorgun düştüğün an stresin artar ve normalde önemsemeyeceğin bazı şeylere tepki verebilirsin. Böyle hissettiğin anlarda seni sakinleştirecek aktiviteler yap. Örneğin; yürüyüşe çıkmak, uyumak, müzik dinlemek, komedi filmi izlemek… Sakinleşince tepki verdiğin konunun aslında o kadar büyütülecek bir şey olmadığını göreceksin.

2. Çift olarak birlikte karar verin

Düğün hazırlıkları ve yeni evinizle ilgili bir konuda karar alırken sevdiğinin fikirlerine önem ver. Farklı düşünseniz bile önce onun fikrini dinle sonrasında kendi görüşlerini ilet. Bu süreçte yapılan en büyük hatalardan biri tek başına karar vermektir. Çünkü artık tek başına yaşamayacak; birlikte bir evi, hayatı paylaşacaksınız. Basit bir örnekle anlatayım: Bir koltuk beğendin ama sevdiğin beğenmediğini söyledi ve geçerli sebeplerini anlattı. Eskiden olsa o koltuğu alıp kendi yaşadığın eve / odaya koyabilirdin. Yeni hayatında ortak bir kararda buluşmak tam da bu noktada çok önemli çünkü artık o evde tek başına yaşamayacaksın. Senin severek oturacağın koltuğu o sevmeyecek ve yaşamaya başlayacağınız ev senin olduğu kadar onun da evi olacak. Eminim ikinizin de beğeneceği onlarca koltuk bulabilirsiniz yeter ki birbirinizin fikrine önem verin.


3. Karşındakini iyi dinle

Stresliyken, karşındakini yanlış anlama ihtimalin artar. Böyle anlarda, karşındaki insanın senin kötülüğünü istemediğini unutmadan dinlemeye çalışman daha sakin kalmanı sağlayacaktır.

4. Mükemmeliyetçi olmaktan kaçın

Her zaman, her şey istediğin gibi olmayabilir, herkesi memnun etmen de mümkün değil. Böyle anlarda elinden gelenin en iyisini yapmaya odaklan çünkü daha fazlasını yapmak seni strese sokacak.

5. Kararlı ol 

Kararsızlık seni ve çevreni yıpratabilir. Bu süreçte hiçbir konuda acele kararlar vermemeye özen göster. Hızlıca karar verip sonra “acaba” dediğin şeyler kafanı kurcalayacak ve hazırlık listende bir türlü sonraki maddeye geçemeyeceksin.

6. Küçük ayrıntılarda boğulma

Evdeki odanın rengi düşündüğünden bir ton açık olmuş, nikah şekerinin içine badem yerine lokum konmuş, sipariş ettiğin halılar cumartesi yerine pazar günü gelecekmiş… gibi küçük detayların seni strese sokmasına izin verme. Kimse nikah şekerinden lokum çıktığı için seni eleştirmeyecek ya da halılar cumartesi yerine pazar geldiğinde düğün iptal olmayacak. Evet kendini cumartesi gelecek şekilde planlamıştın ama o gün strese girip hiçbir şey yapamamak yerine yapman gereken başka şeyleri yapabilirsin.

7. Yardım istemesini bil

Her şeyi sen yapamazsın. Yapmaya çalışırsan bir süre sonra yorgun düşer ve bir şey yapamaz hale gelebilirsin. Bu nedenle seni iyi tanıyan insanlardan yardım istemen işleri kolaylıkla halletmeni sağlayacak.

8. Zamanı iyi planla

Aman ne de olsa daha çok zaman var diye düşünüp yapılacak işleri erteleme! Sayılı gün çabuk geçer ve bir bakmışsın son günlerde iki elin bir pabuca girmiş. İlk olarak ajanda alıp yapılacaklar listesini oluşturabilirsin. Tabii ki bazı işler son günlere kalacak ama zamanını iyi planlar ve ilk yapılacakları bitirmiş olursan sona kalan işleri sıkışmadan halledersin.


Mesela, internette çeyiz için hazır listeler var, onlardan bir tane çıktı alıp eksiklerini kontrol edebilirsin. Bu durum “o bende var mıydı?” diye düşünüp eski aldıklarına bakarken yaşayabileceğin zaman kayıplarını önleyecektir.

9. Günlük aktivitelerine devam et

Bütün zamanını düğün hazırlıklarıyla geçirmen ilişkini yıpratıp kopma noktasına getirebilir. 3-4 saat sürecek bir düğün için günlerce, aylarca detayları konuşmak senin ve sevdiğinin bunalmasına, yaşayacağınız stresi ilişkinize yansıtmanıza neden olacak. Bunu önlemenin en kolay yolu ikinizin de, hazırlıklar planlı bir şekilde sürerken günlük aktivitelerinize devam etmeniz. Sevgililik döneminde olduğu gibi birlikte yemek yemek, sinemaya gitmek, arkadaş gruplarınızla buluşmak, evlilik alışverişi dışında alışveriş yapmak hazırlıklardan uzaklaşıp kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

10. Olumlu şeylere odaklan

Herkes en güzel gelin olmayı, düğününün muhteşem geçmesini, yıllardır hayal ettiği evinin tıpkı hayalindeki gibi olmasını ister. Birçok detayla uğraşırken terslikler, moralini bozan insanlar olacaktır. İlk olarak moralini bozan insanlardan hemen uzaklaşıp olumlu şeylere odaklanmaya çalış. Bazen terslikler üst üste gelir, “bütün kötü şeyler beni buluyor” diye düşünme… Öyle ya da böyle bu terslikler bir şekilde çözülecek ve düzene girecek. Bir şey ters gittiğinde kendini beyaz gelinliğinin içinde, düğününde sevdiğinle dans ederken hayal et! İnan bana hemen yüzünde bir gülümseme olacak.

Olumlu şeylere odaklanma maddesini özellikle en sona bıraktım çünkü bu koşturmacanın içinde strese kapılıp hayatının en özel zamanlarından birini geçirirken kendine ve sevdiğine haksızlık etmeni istemem. Unutma, hemen hemen her çift bu süreçten geçiyor. Biraz pozitif kalmaya çalışıp bu günlerin keyfini çıkart!

 

Son olarak, evet / hayır diyerek cevaplayabileceğin ufak bir hazırlık listesi benden hediye olsun.

• Düğün yapacağınız mekanı buldunuz mu?

• Çeyizinde eksikler var mı?

• Gelinlik / damatlık aldınız / kiraladınız mı?

• Yaşayacağınız evi tuttunuz mu?

• Davetiyenizi, nikah şekerinizi seçtiniz mi?

• Davetli listenizi hazırladınız mı?

• Düğün organizasyonu için detayları belirlediniz mi?

• İlk dans şarkınıza, pastanıza karar verdiniz mi?

• Kuaför, makyaj detaylarına baktınız mı?

• Düğün arabası kiraladınız mı?