Güne Sağlıklı Başlamak İçin Altın Değerinde Öneriler

Üst üste ertelenen alarmlar, hızlıca hazırlanıp evden çıkmalar, yapılmayan kahvaltı, kendine ayırmadığın uyanma ve ayılma zamanı gün içerisinde yorgun hissetmene neden olacaktır. Bence tüm gün yorgunlukla baş etmeye çalışıp sürekli huzursuz hissetmek yerine, yataktan yarım saat erken çıkmak ve güne başlangıç için sağlıklı etkinlikler yapmak daha yerinde olacaktır. Tam kapasitede, huzurlu ve enerji dolu bir gün geçirmek içinse uygulaman gereken adımlar oldukça basit. Üstelik tüm bu tavsiyelerimi yerine getirirsen daha mutlu, sağlıklı ve dinç hissedebilirsin.

1. Güne Telefon ya da Televizyon ile Başlama


Uyanır uyanmaz telefonunu eline alıp, kim kiminle nerede ne paylaşmış diye bakıyorsun değil mi? Paylaşılan videolar çok komik ya da eski sevgilinin yeni sevgilisi çok çirkin olsa da gözünü açar açmaz teknolojik bir aletle yakın ilişki kurmak beynini yoracaktır. Sabah uyanır uyanmaz açtığın; televizyon, bilgisayar, radyo vb. aletler, senin sağlam bir uyku ile tüm gece boyu depoladığın güzelim enerjini alıp götürecek sana da günün geri kalanını yapmak için pek bir şey bırakmayacaktır. Üstelik güne başlamak için sevimsiz akrabanın tatil fotoğraflarına bakmak, iş arkadaşının aldığı yeni arabanın 72 fotoğrafını görmek, hiç gidemediğin şehirden fotoğraf paylaşan tanıdıkların yüzünden iç geçirmekten daha güzel bir yol olmalı. Bunun yerine beynine dinlenmesi ve yeni güne hazırlanması için belli bir süre vermelisin. Sabahları, en azından uyandıktan sonraki ilk yarım saat boyunca, teknolojik aletleri kendinden uzak tutmalısın. Güne pozitif başlayıp daha sağlıklı bireyler olmak için, zararlı sinyaller yayan aletlerden uzak bir sabah geçirerek kendine büyük bir iyilik yapacaksın. Sadece ama sadece kendine ayırdığın sabahın ilk saatleri sayesinde, gün içerisinde daha az yorulacak, stresle daha kolay mücadele edebilecek ve gün içerisinde daha mutlu zaman geçireceksin.

2. Meditasyon Yap


Meditasyon yapmak dediğimde tüylerinin diken diken olduğunu, şimdiden üşendiğini buradan hissedebiliyorum. Ama meditasyon kelimesinden kast ettiğim; guru olmak, havada durmak, ilginç pozisyonlara girmek değil. Güne zinde başlamak için yapman gereken, iç dünyanı dinlemek için kendine zaman ayırmak ve meditasyon yapmasan bile yapıyormuş gibi yapmak, yani odaklanmak için çaba göstermek. Teknolojik aletleri kendinden uzaklaştırdığın sürenin bir kısmını, kendi iç dünyanı dinlemek için ayırman, kendini en rahat hissettiğin kıyafetler ile konforlu bir alanda oturman bu etkinlik için yeterli olacaktır. Bağdaş kurup “oommm” demesen de gözlerini kapatıp oturduğun yerde, kendi iç dünyana, nefesine odaklanmaya çalışman kendini daha huzurlu hissetmeni sağlayacaktır. İstekleri, kaygılarını bir yana bırakıp, o anda orada olmanın verdiği huzuru yaşamaya çalışırken, kafandaki tüm diğer düşünceleri uzaklaştırıp kendine odaklandığın, 5 ile 15 dakika arası bir deneyimin gün içerisinde seni ne kadar rahatlattığına inanamayacaksın.

3.  Güne Hazırlanmak İçin  Esne ve Geril!


Sağlıklı bir yaşam için sabahları belirli bir süre esneme gerilme hareketi yapılması gereklidir. Bence sabahları uyandıktan sonra yaptığın o standart gerinme hareketi spordan sayılamaz. Vücudunun gün içerisindeki hareketlere hazır hale gelmesi ve güne daha kolay adapte olabilmesi için esneme hareketleri ile ona destek olabilirsin. Kollarını, bacaklarını, boynunu, belini kısacası gün içerisinde baskı altında olan tüm uzuvlarını her sabah 5 dakika ayırıp  esnetmek ve germek, daha sağlıklı ve daha mutlu bir gün geçirmene yardımcı olacaktır. Çünkü esnemek kan dolaşımını hızlandıracak, serotonin yani meşhur mutluluk hormonu salgılanacak ve gün içerisinde daha mutlu hissetmeni sağlayacak. Sadece mutlu hissetmek sana yetmiyorsa bu hareketleri yapmanın seni aynı zamanda fit bir görünüme kavuşturabileceğini söylesem? Sabahları yapılan 5-6 dakikalık esneme rutininin metabolizmayı hızlandırdığını ve gün içerisinde daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olduğunu ben değil bilim adamları söylüyor. Sen de güne başlangıç aşamasında, en azından bir 5 dakikalık rutinle daha sağlıklı, daha mutlu ve daha fit olabilirsin.

4. Kahvaltı Yapmadan Evden Çıkma


Kahvaltı yapmadan başladığın günün pek iyi geçmeyeceğini söylemek için falcı olmaya gerek yok. Sağlıklı bir gün için kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmemelisin. Gün içerisinde mutlu ve enerjik hissetmek için proteine ve bolca vitamine ihtiyaç duyarsın. Zamansızlıktan ya da iştah eksikliğinden dolayı atlanan kahvaltı, gün içerisinde enerjinin düşmesine neden olabileceği gibi vitamin eksikliğine, beslenme bozuklarına da neden olabilmektedir. Vücudunun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini içeren hafif bir kahvaltı, gün içerisinde enerjinin düşmesini engelleyerek daha sağlıklı ve dengeli bir gün geçirmene yardımcı olacaktır.  Poğaça ile otobüse yetişmeye çalışırken yapılan şeyin kahvaltı olarak nitelendirilemeyeceğinin altını çizerek kahvaltı için ayrıca bir süreç ayırman gerektiğini ısrarla tavsiye ediyorum. Stresten korunmak, sağlıklı olmak, mide rahatsızlıklarından korunmak için kahvaltı öğününü atlamamalı, kendine hafif ancak doyurucu bir menü hazırlamalısın. Güne, içinde gerekli olan besin değerlerini taşıyan bir kahvaltı ile başlamak, hem sağlıklı hem de mutlu bir birey olmak için kendine yapacağın büyük bir iyilik olacak.  Çünkü şairin de dediği gibi kahvaltının mutlulukla bir alakası olmalı.

5. Ruhunu Müzik ile Doyur

Sağlıklı bir yaşam için bedenini beslemek kadar ruhunu beslemek de önemlidir. Müziğin sağlığa olan etkisi bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmışken, müziğin olmadığı bir sabah düşünülemez. Sabahları hazırlanırken sana eşlik edecek, beynini yormayan, enerjini yükselten şarkılar dinlemek, gün boyunca motivasyonunun daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Bitkileri hızlı büyüten, hastaların tedavisinde kullanılan, ineklerin bile daha fazla süt vermesine yardımcı olan müziğe hayatında yer vererek, daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsin. Tabii bu durumda şarkı seçiminin kritik bir önem taşıdığını belirtmeliyim. Acılı arabesk şarkılar gibi olumsuzluğu pekiştiren ya da çok gürültülü alt yapısıyla zihnini yoracak parçaları değil, daha sakin ve seni güne hazırlayacak parçaları tercih etmelisin. Klasik müzik dinletilince renk renk açıp, sert metal parçalar dinletilince solan çiçekleri hatırlıyorsun değil mi?


6.  Olumlu Şeyler Düşün


Büyüklerimiz boşuna, iyi düşün iyi olsun demiyor. Benim de tavsiyem bu yönde. İnsan psikoloji olumsuzlukları daha fazla hatırlamak ve çağırmak üzerine çalışsa da,  güne mutlu başlamak için, aklına kötü şeyler gelmesine müsaade etmemelisin. Olumsuzluklar yerine, hayatında olduğu için minnettar olduğun kişileri, kendinle gurur duyduğun başarılarını, seni mutlu eden şeyleri düşünerek başlayacağın bir günde, karşında kimse duramayacaktır. Negatif düşüncelerin insanları daha da mutsuz ve huzursuz yaptığını açıkça görülebiliyorken, olumlu düşünmenin sana ne kadar katkı sağlayacağını düşünebiliyor musun? Sabah evden çıkmadan önce, günün koşuşturmasına dalmadan evvel, kendinde en çok  sevdiğin şeyleri düşün, seni en son ve en çok güldüren olayı hatırlamaya çalış. Bunların hiç birini yapacak kadar mutlu hissetmiyorsan, gülümse!  Gülümsemek büyülü bir eylemdir. Ortada bir neden yokken, hatta içinden gelmiyorken bile gülümsemeyi denersen, içinde bir şeylerin değiştiğini ve yavaş yavaş mutlu hissetmeye başladığını fark edeceksin. Çünkü bilimsel araştırmalara göre, gülümseme hareketi vücutta endorfin hormonunun salgılanmasını tetikleyebiliyor. Güne sağlıklı ve zinde başlamak için kendini mutlu hissetmeye gayret göstermeli ve olumsuz düşüncelere karşı durmalısın. Her yeni güne başlarken o günü kocaman bir gülümsemeyle karşılarsan, problemlerin üstesinden daha kolay geldiğini sen de göreceksin!