Huzurlu İlişkinin Sırrı

İlişkide huzur, kimine göre birlikte güzel bir kahvaltı yapmak, kimine göre sevdiği kişi ile güne uyanmak, kimine göre lüks bir evde istediği her şeyi alabilmek olabilir. Bu kadar farklı uçlar varken asıl önemli olan şey ise iki tarafında ortak noktada buluşabilmesi, olaylara aynı taraftan bakabilmesi.

Peki huzurlu bir ilişki içinde olmak için ne yapmalı? 


1. Sevgi ve saygıyı koruyun:

Olmazsa olmaz ilk madde, eskilerin başarabildikleri yeni nesillerin ise zorlandıkları bir konu olan sevgi ve saygının birlikte yürütülmesi. İlk bakışta, eskiler nasıl olmuş da başarmışlar diye düşününce şimdiki neslin tahammülünün azaldığını söyleyebilirim. Normal bir ilişkide elbette sürekli her şey mükemmel olmayacak, zaman zaman tartışmalar, sorunlar yaşanabilir. Önemli olan karşılıklı sevgi ve saygıyla durumu çözmek, olayların üstesinden gelebilmek. Yaşanan tartışmalarda sınırı aşmadan, sonradan pişman olacak sözler sarf etmemek. 

2. Her zaman birbirinize dürüst olun:

Birbirinize karşı açık olduğunuzda, ilişkiniz karşılıklı güven üzerine kurulacak ve bu güven günden güne ilişkinizi güçlendirecektir. Huzurlu bir ilişkinin en önemli kurallarından biri hiçbir şeyi içinde tutmamak, karşındaki kişinin zihnini okumasını beklememek diyebilirim. Bir konuda içine sinmeyen bir şey olduğunda içine atarsan, bambaşka bir konu için tartışırken o içine sinmeyen şeyi söyleyeceksin ve belki kolayca çözeceğiniz o konu dallanıp budaklanacak yıllar içinde çözülemeyecek bir hal alacak. O nedenle rahatsızlık duyduğun bir konu olduğunda bunu sevdiğin kişi ile o anda paylaşmalı ve çözüme ulaştırmalısın. 

3. Kıyaslama yapmayın:

Her ilişkinin dinamiği farklıdır. Bir arkadaşının ilişkisinde, eşi onu sürekli yemeğe götürüyordur, senin ilişkinde, eşin masayı toplamana yardım ediyordur ya da bir arkadaşının eşi özel günlerde pahalı hediyeler alıyordur senin eşin çiçek alıyordur. O şunları yapıyor, sen yapmıyorsun diye kıyaslama yapıp suçlayıcı bir şekilde konuşmak yerine istediğin bir şey varsa açıkça belirtebilirsin.

4. Sorunları paylaşın:

Hayat toz pembe değil! Ortak bir hayatı paylaşıyorsanız, iyiler şeyler de kötüler şeyler de ortak olmalı. “Bu onun sorunu, ben bununla ilgilenemem” dememelisin. Kötü bir olayın üstesinden birlikte gelmek ilişkinizin güçlenmesine destek olacaktır.

5. Birlikteyken kaliteli zaman yaratın:

Birlikte zaman geçirmekten çok keyif alıyorsun ancak iş hayatı, arkadaşlar, aile derken birbirinize vakit ayıramadığınızı ya da ayırdığınız vakitte yorgunluktan hiçbir şey yapmayıp boş boş televizyona baktığınızı fark ettin. Günlerin böyle geçmesi, yan yana olmanıza rağmen hiçbir şey paylaşmadığınızı hissetmeye başladığın an bu durumu düzeltmek için hemen harekete geç. Yoğun dönemlerde birlikte geçirdiğiniz vaktin süresi kısalsa da bu kısa süreyi güzel geçirmek için ikinizin elinde! Sevdiğiniz, birlikte yapmaktan keyif aldığınız şeyleri konuşup, bu tür aktivitelere katılabilirsiniz.

6. Önce kendini sonra onu sev:

Sürekli karşındakinin seni sevmesini beklemek oldukça yorucu bir durum, elbette seni seviyor ve sevecek. Ama sen kendini sevmiyorsan karşındaki kişi kim olursa olsun, seni ne kadar severse sevsin hiçbir önemi yok. Huzurlu bir ilişkiden ziyade huzurlu bir insan olmanın ilk adımlarından biri insanın kendini sevmesi. Bu nedenle önce kendini sonra karşındakini sevmeyi öğrenmelisin.

7. Arkadaş olun:

Uzun süreli ilişkilerin temeli “sağlam bir arkadaşlığa dayalıdır” derler. Aşk bittiğinde ilişki ya yeni bir boyut kazanacak ya da sonlanacak. Çünkü aşk ve romantizm bir süre sonra yerini karşılıklı anlayış, saygı ve sevgiye bırakacaktır.

Onun yanında kendini iyi hissetmek, tıpkı yakın bir arkadaşınlaymış gibi istediğin her şeyi konuşabilmek, tartışabilmek içinin huzur dolması için yetip de artacak.

8. Onu önemse:

Senin duygularını, fikirlerini önemseyen birisini bulduysan ona sıkı sıkı sarıl ve sakın bırakma. Biri tarafından önemsendiğini bilmek en değerli duygulardan birisi. Çünkü kendini en yalnız hissettiğin anda bile önemsendiğini hatırlamak o yalnızlık hissini alıp götürecektir. Onun seni önemsediği gibi sen de onu önemsemeye çalış. 

9. Hoşgörülü ol ve empati yap:

Birbirinize karşı hoşgörülü olmadığınızda ilişkiniz bir süre sonra kopma noktasına gelecektir. Her zaman senin istediklerin veya onun istedikleri olamaz. İstemediğin bir şey olduğunda hemen kızmak yerine, onun neden böyle yaptığını anlayabilmek için çaba göster. Hiçbir ilişki kolay kurulmuyor.

10. Farklılıkları kabullen:

Birbiriyle birebir aynı olan iki insan dünyada yoktur. Her ikiniz de ayrı ailelerde, ayrı çevrelerde büyümüş farklı yaşam deneyimine sahipsiniz, bunu unutma! Tıpkı onun seni değiştirmemesi gerektiği gibi sen de onu değiştirmeye çalışma!

11. Sorunları konuşarak çözmeye odaklan:

Kavga, tartışma her ilişkide olur. Hatta bazı uzmanlar, hiç kavga yaşanmayan ilişkilerin aslında hiç sağlıklı olmadığını söylüyor. Burada önemli olan kavga veya tartışma yaşanacaksa da bu sorunun üstesinden konuşarak gelmeye çalışmak. Karşılıklı saygı ilk maddeden bu maddeye gelene kadar tüm aşamalarda gerekli olan belki de en önemli şey.

Unutma, ne olursa olsun karşındaki kişiyi kırsan bile sınırları aşıp daha sonradan yüzüne bakamayacağın bir şey söyleme.

12. Pozitif etkileşim

Her gün mutlu, enerjik bir şekilde uyanamaz insan ama önemli olan ilişkide pozitif bir etkileşimde kalabilmek. Böylece bir gün senin enerjin düşükken o enerjini yükseltebilir ya da onun sebepsiz yere düşük olan enerjisini senin ona söyleyebileceğin güzel bir söz pozitife çevirebilir.