İdeal Bir Kış Makyajı Nasıl Olmalı?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar iyice soğumaya başladı ve dışarı çıktığında cildinde bir kuruluk hissetmeye başlamış olma ihtimalin çok yüksek. Bu nedenle soğuk kış günlerinde ideal bir makyaj yapabilmen için sana öneriler sunacağım. Sonrasında bu mevsime özel yaşayabileceğin sıkıntılarla ilgili bazı püf noktaları vereceğim. Son olarak da 2019’un çılgın makyaj modasına değineceğim.

Haydi başlayalım…

Soğuk havaların yarattığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi şüphesiz cilt kuruluğu. Eğer cildini nemlendirmeden kuru hali ile makyaj yaparsan, hem kurumuş olan yüzün makyajı tam olarak emmez hem de pul pul bir görüntü ortaya çıkar. Cilt tarafından emilmeyen bir makyaj 2-3 saatte akıp gitmeye mahkumdur. Cilt tiplerine göre nemlendirici seçimi ile ilgili detayları aşağıda vereceğim. Şimdi gelelim ideal kış makyajının detaylarına…

– İlk olarak cildinin kusursuz gözükmesi için nemlendiricinin üstüne baz uygulamalısın. Fondötenin kalın olduğunu ve doğal durmadığını düşünüyorsan birçok bütçeye uygun BB kremleri tercih edebilirsin. Yaz aylarında olduğu gibi sıcaktan cildinin yağlanma ihtimali olmayacağı için bu dönemde pudra kullanman gerekmeyecek.

– Baz uygulamasıyla birlikte diğer önemli nokta göz çevresindeki morlukların kapatılması. Eğer morlukların fazla ise turuncu ve mora yakın kapatıcı ile örtüp üstüne ten rengine uygun bir renk seçmelisin. Alta uyguladığın turuncu veya mor tonlardaki kapatıcı doğala en yakın görünümü verecektir.

– Allık rengi olarak cilt renginin birkaç ton koyusu olan doğal tonları seçebilirsin. Böylece yüzün daha canlı gözükecek.

– Kış makyajının olmazsa olmazı tabii ki koyu renkli ruj tonlarıdır. Eğer ruj sürmeyi seviyorsan kırmızı, bordo, vişne çürüğü hatta kahverengi tonlarını kullanabilirsin. Kulağa iddialı gibi gelse de kış aylarında bu tonlar göze batmayacaktır.

– Bu mevsimde dikkat edilmesi gereken son madde ise rimel renginin siyah tercih edilmesidir. Siyah rimel kullandığında hem daha dikkat çekici hem de romantik bir görünüme sahip olacaksın. Eğer yağlı bir cilde sahipsen ve rimel uygulamandan birkaç saat sonra akıyorsa suya dayanıklı olanlardan kullanmanı öneririm.

Sırada kış aylarında her kadının yaşadığı sorunlarla ilgili püf noktaları var…

1. Çatlayan Dudaklar:

Kuru veya karma cilde sahip olsan da eminim soğuk ve rüzgarlı bir kış gününde dışarıda uzun zaman geçirirsen senin de dudakların kuruyor ve çatlıyordur. Soğuk nedeniyle çatlayan dudaklar hem her hareket sonunda acı verir, kanar hem de kötü görünür. Bu nedenle mutlaka çantanda bir dudak balmı bulundurmanı ve dışarı çıkmadan önce sürmeni öneririm. Ruj sürmeyi seviyorsan aynen cildini nemlendirip sonrasında makyaja geçtiğin gibi dudağını nemlendirip üstüne ruju uygulayabilirsin.

2. Kuruyan Ciltler:

Bilinenin aksine yağlı ciltler de nemlendirilmelidir. Bu tip bir cilde sahipsen su bazlı kremleri tercih edebilirsin.

Eğer karma bir cilt yapın var ise yine karma ciltlere özel üretilen su bazlı kremleri kullanmanda yarar var.

Bunun yanı sıra kuru bir cilde sahip isen yağlı kremlere ek olarak doğal yağlar kullanarak cildini nemlendirebilirsin.

Tüm bu uygulamalara rağmen uzun süre dışarıda kaldığında hala cildin kuruyorsa makyaj üzerine de uygulanabilen sprey nemlendiricilerden çantanda bulundurman acil durumlarda kurtarıcın olabilir.

3. Kızaran Burun ve Yanaklar:

Yazın bitmesiyle birlikte yanık tenimiz zamanla açılır ve soğuklarla birlikte daha solgun görünmeye başlarız. Böyle olunca solgun bir ciltte kızaran burun ve yanaklar daha çok ortaya çıkar. Bu dönemde cildinden bir/iki ton koyu renklerdeki kapatıcıları tercih edebilirsin ki kızarma olduğunda kızarmayan diğer bölgeler ile arasındaki ton farkı çok belli olmasın.

Son olarak seninle bu senenin kış makyajında öne çıkan trend’leri paylaşacağım. Okurken yok canım bu kadarı da olmaz bu kadar renkli, bu kadar simli şeyler moda olur mu deme. Bu sene hem kıyafet hem de makyaj modasında cesur olmak öne çıkıyor. Tabii ki kırmızı ruj, neon far, simli allık gibi hepsini bir uygulamada yapmanı önermiyorum ama tek bir şeyi kullanarak o alanı öne çıkartmak sence de hoş olmaz mı?

Kalın Kaşlar 

Bu yıl da kalın ve doğal görünümlü kaş modası son sürat devam ediyor. Eğer ince veya seyrek kaşlara sahipsen ve kalıcı teknikler kullanmak istemiyorsan kaşlar için özel olarak üretilen kalemleri / farları tercih edebilirsin.

Gösterişli Farlar

Uzun yıllardır gözlerde yoğun far kullanımı görmesek de bu kış hem canlı hem de pastel tonlarda far uygulamalarını çok sık göreceğiz. Dumanlı / gölgeli göz makyajından ziyade daha taze ve tek renkte göreceğimiz gözlerde sarıdan maviye, metalik renklerden soft renklere birçok moda renk kullanılacak.

Eğer bunların hiçbiri senin tarzına uygun değilse ve doğallıktan yana isen merak etme bu sene doğal gözler de moda.

Rengarenk Göz Kalemleri

Biliyorum bu madde başta çok iddialı geliyor ama neden olmasın? Eğer modayı yakından takip ediyorsan rengarenk farlara ek olarak bir de farklı renklerde göz kalemleri edinmeni öneririm.

Olmazsa Olmaz: Kırmızı Tondaki Rujlar


Şarap renginden ateş kırmızısına ve parlak turuncuya kadar kırmızının her tonu bu mevsim dudakları renklendirecek. Kırmızıya ek olarak bir diğer öne çıkan renk: Mor. Evet evet yanlış okumadın! Bu sene mor ruj moda iddialı bir kış olacak demiştim.

Parlak Ciltler

Highlighter ve nemli görünüm bu sene de etkisini sürdürmeye devam ediyor. Yani bu sene de makyaj yapmayı seviyorsan ışıl ışıl parlayabilirsin.