İlişkine Yeterince Zaman Ayırıyor musun?

Özellikle uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunu, bir noktadan sonra rutine düşerek heyecanını kaybetmesi. Eğer ilişkide olduğun adamı (ya da kadını) hala sevdiğinden eminsen ve ilişkinin zamana yenilmesini, onu kaybetmeyi istemiyorsan o zaman ilişkinin söz konusu sıkıcı hali almaması için sen de biraz çaba harcamalısın. Bu noktada kendine sorman gereken ilk soru: “İlişkime yeterince zaman ayırıyor muyum?” olmalı.

Belki de yoğun bir çalışma ya da okul hayatına sahipsin, stresli ve kalabalık günlük yaşamın içinde sevgiline özel çok fazla zaman ayırman da mümkün görünmüyor olabilir. Fakat en azından onunla baş başa geçirdiğin anlarda sadece ona ve aranızdaki duygusal bağa yoğunlaşmalısın. Dış dünyadaki başka herhangi bir cezbedici ögenin aklını çelmesine izin vermemelisin. Ancak bunu yapabildiğinde ilişkine gerçek anlamda zaman ayırmış olursun.

Şimdi sana o özel anları bütünüyle sevdiğin insana ayırmayı başarmanın harika bir yolunu gösteriyorum! 

Her Ay İlk Randevu Tadında

Cuma akşamlarını sıcacık evinde, koltuğun üzerinde son derece konforlu bir biçimde sevgilinle birlikte dizi ya da film izleyerek geçirebilirsin elbette. Fakat bunu zamanla bir rutin haline getirmeye başladığında tembellik ve üşengeçlik kısa zamanda seni esir alır ve bundan sonra onunla birlikte farklı bir şeyler yapmaktan köşe bucak kaçar hale gelirsin. Unutma; sevgilinle sadece ikinize özel, sadece birbirinizle iletişim kuracağınız, tamamen baş başa olduğunuzu hissedeceğiniz anlara ihtiyacınız var. 

İlişkini ilk günkü canlılığında tutabilmenin etkili yollarından biri her ay sevgilinle yeni bir ilk randevu günü planlamak olabilir. Belirlediğiniz bu gün her şeyiyle sadece ikinize özel olmalı. Zaten normal hayatta çok iç içe yaşıyor, günün pek çok saatini beraber geçiriyorsanız da aldırma. Çünkü zaten çok büyük ihtimalle iç içe yaşadığınız o anlarda bile birbirinize ihtiyaç duyduğunuz vakti ve ilgiyi, herhangi bir kesintiye uğramadan vermeniz mümkün olmuyordur. Ya çalan bir telefon, ya izlenmesi gereken bir program, ya da yapılması gereken ödevler, işler… Sizi bölecek bir şey mutlaka çıkar. Halbuki duygusal ilişkilerin olmazsa olmazıdır bu. Karşındaki insan kendisine verilen kıymeti görmek, kendini özel hissetmek ister. Hak ettiği ilgi alakayı ona vermek için bu anları bölecek, onun için ayırdığın vakitten çalacak hiçbir şeye müsaade etmemelisin. İşte bunun için önceden organize ettiğin düzenli buluşmalar ayarlamak işine yarayabilir. Her ayın belirli bir gününü sevgilinle randevulaşmak, kendinizi ve duygularınızı yenileyebilmeniz ve ilişkinin selameti için harika bir fikir olabilir. 

Telefonlar Kapalı Konumda

Sevgilinle aylık randevu günlerinizde, çoğu zaman gerçek hayattan kopmana neden olan cep telefonunu evde unutmayı atlama. Partnerinle yüz yüze, onun gözlerinin içine bakarak sohbet etmeyi dene. Birlikte hayallerinizden, yaşanmış ya da geleceğe dair yaşanacak günlerden bahsedin. Birbirinizin hala bilmediğiniz yönlerini keşfedin. İlişkiniz boyunca hiç konuşmadığınız konulardan bahsedin. Geçmişte yaşadığınız eğlenceli anları yeniden yad edin. Bırakın kahkahalarınız gökyüzünde çınlasın. Birbiriniz için ne kadar önemli olduğunuzu hatırlayın ve kendinize bunu sık sık hatırlatın. 

İşte aylık randevu günlerinde sevgilinle birlikte yapabileceğin alternatif ve ilişki dostu faaliyetler için birkaç öneri. Göz atmanda fayda var.

Piknik Yapmaya Gidin

Piknik deyip geçme. Piknik demek yeşil demek, bol oksijen demek, doğanın sihirli parmaklarını üzerinde hissetmen demek. Oksijenin etkisiyle hızlanan kan dolaşımı heyecanını artırır, yenilenen beyin hücreleriyle daha berrak bir zihne kavuşursun ve böylece sevdiğin insana odaklanman çok daha kolay olur. Birlikte saatlerce sohbet eder, belki de geçen zamanla beraber unuttuğunuz pek çok güzel anıyı saklandığı tozlu sandıklardan çıkarır ve söz konusu anıların ilişkinize dair söylediklerine kulak verirsiniz. Zihniniz yenilenir, kalbiniz yenilenir ve ilişkiniz canlanır. 

SPA ve/veya Masaj Ayarlayın

Bir taşla pek çok kuş vurmanın bir diğer yolu da bu. Aylık randevunu, yaşadığın bölgeye yakın, ulaşımı kolay, ferah ve şık bir mekanda sevgilinle ikiniz için SPA ya da masaj keyfine dönüştürebilirsin. Bu şekilde hem keşmekeşli günlük hayatın stresini ve yorgunluğunu üzerinden atarsın hem de bu anları sevdiğin insanla paylaşarak ikiniz için de farklı bir atmosfer yaratmış olursun. Birbirinden mistik yağlar eşliğinde harika bir masaj keyfiyle bedenine eşsiz bir şölen yaşatırken duygularının da harekete geçtiğini ve sevgiline daha kolay yoğunlaşabildiğini fark etmen işten bile değil. Böyle bir ortamda bir arada olmak ona duyduğun arzuyu sana hatırlatır, romantik çağrışımlar yapar. Bunları en güzel şekilde değerlendirmek ise elbette yine senin elinde! 

Dans Edin

Çiftlerin birbirlerine hem fiziksel hem de ruhsal olarak en çok yaklaştıkları anlar dans ettikleri zamanlardır. Her koşulda üzerimizde ciddi etkileri olan müziğin, bedenin ritmik ve rahatlatıcı salınımlarında vücut bulduğu dans, yeni bir ilişkinin fitilini yakmak ya da halihazırda var olan bir ilişkiyi harlamak için ideal bir aktivitedir. Aylık randevunda sevdiğin insanla loş ve romantik bir mekana gidip hafif bir müzik eşliğinde konuşmadan sadece dans edebilirsin. Ona duyduğun aşkı ve verdiğin kıymeti vücut dilini kullanarak ifade edebilir, aynı anda partnerinden sana gelen yoğun hisleri de alabilirsin. Birbirinizin varlığını iliklerinize kadar hissedersiniz. İlişkin dans sayesinde taze bir kan ve yeni umutlar kazanır. 

Yemek Pişirme Kursu Alın

Sevdiğin insanla ilişkini rutinden kurtarmak, onu zamanın acımasız kollarına teslim etmemek için yeni zaman ve mekan algıları yaratmalısın. Sevgilinle daha önce hiç birlikte olmadığın zamanlarda yaşamalı, hiç beraber bulunmadığın mekanlara gitmelisin. Farklı mekanlar ve farklı faaliyetler her ikinizi de heyecanlandırır, yeniler. Örneğin, yemek pişirme kursu. Daha önce yapmadıysan bu tür eğitimlerin verildiği herhangi bir mekandan rezervasyon yaptırabilir ve sevgilinle aylık randevunu buraya taşıyabilirsin. Bu tür kurslar esnasında çok büyük ihtimalle çok keyifli ve komik dakikalar yaşarsınız. Mutfak becerilerinizi ve beceriksizliklerinizi yarıştırırken kahkaha dolu unutulmaz anılar yaratırsınız. İlişkiler en çok beraber yaratılan bu türden anılarla kuvvetlenir, sağlamlaşır. En kötü zamanlarda bile insan geriye dönüp baktığında söz konusu anılardan vazgeçemez. Zira bu anılar ona sevdiği insanın kendisi için ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatır. Sen de bu fırsatı değerlendirmeli, yemek kursunu heyecanını artırmak ve ilişkinin ömrünü uzatmak için kullanabilirsin. 

Ayrıca eğitim ya da kurs süresince öğrendikleriniz ilişkinizi olduğu kadar mutfak yaşamınızı renklendirerek, damaklarınızı şenlendirmeye de yarar. Daha ne olsun!

Yıldızları Seyredin

Bu kulağına fazla romantik gelebilir. Fakat ılık ve sessiz bir yaz gecesinde, yumuşacık kumların ya da minderlerin üzerinde sırt üstü uzanarak gökyüzünde parıldayan yıldızları seyretmek asırlardır hatta en ilkel çağlardan bu yana insanların vazgeçemedikleri alışkanlıklar arasında yer alır. Bundan daha rahatlatıcı, insanın içini daha fazla huzurla dolduran pek az aktivite bulunur dünya üzerinde. Nice aşklar o yıldızların altında yeşermiş, nice yıpranmış ilişki o ışıkla yenilenip kurtulmuştur. Bunu sen de deneyebilirsin. Sevgiline aylık randevunuz için size en yakın sahilde ayarladığın şezlongların adresini ver, zihnini yıldızların parlak ışığına, kalbini yanında uzanan sevgiline bırak. O anların üzerinde nasıl da pozitif bir etki bıraktığını fark edince yıldızların işe yaradığını görecek, bana teşekkür edeceksin.