Kadınlar İçin Tarz Sahibi Olmanın Yolları

Tarz sahibi olmak dünyanın en zor hadisesi, kadınlar için matematik problemi gibi görülebilir. Halbuki birazcık özen ve dikkat ile kendi tarzını yaratabilirsin. Stil için keskin kurallardan ziyade kişiye özel yorumların önemli olduğunu düşünüyorum. Kendini sev, tanı ve kendin için iyiyi, güzeli bul. Tarzın anahtarı sen olmaktan geçiyor. Nasıl yapacağım diye düşünmeyi de bir kenara bırak. Not almaya başla, yeni tarzınla tanışmak için hazır ol. 

Kendini Sev, Bakımlı Olmayı İhmal Etme

Tatlım şimdi bir aynanın karşısına geçmeni istiyorum. En bakımsız halinle de depresyon hırkanla da olsan o aynanın önünde bir dur bakalım. Ne görüyorsun? Ben söyleyeyim somurtkan bir yüz… Gülmeyi dene… Dişlerini gösterecek, göz kenarlarını kırıştıracak kadar samimi bir gülüş rica ediyorum senden. İşte mutlu bir sen. Unutma; pozitif enerji stil yaratmak isteyen kadınların en iyi yol arkadaşı. En güzel makyaj malzemen ise gülümsemen. Kendini sev güzelim, gülümsemeyi ihmal etme. Ama bakımlı olmayı da unutma.

Bakımlı ol ki iyi ve güzel hisset. Manikür, pedikür yaptır, el kremi kullan, sabah akşam cildini nemlendir, temizle. Parfüm kullan, saçlarını şöyle bir düzeltmeden dışarı adım atma, sık sık saçlarını kestir. Kendini güzel hissettiğin her an güzel olduğunu hatırla. Üzerine giyeceğin her şey sen taşıyabildiğinde güzel. Kendini kötü hissettiğinde dünyanın en güzel elbisesini de giysen ne iyi görünebilirsin ne de iyi hissedebilirsin. Bakım için yüzlerce lira harcamana da gerek yok. Doğal maskelerden  yararlanarak her daim mutfağında bulunan malzemelerle bile bakım yapabilirsin. Yeter ki iste, kendini sev ve bir yerden başla. 

Temel Parçaları Dolabından Eksik Etme

Tarz edinmek için illa çok iddialı parçalar kullanmak gerekmiyor. En basit parçaları bir araya getirerek de stil sahibi bir görünüm elde edebilirsin. Düz tişörtler, atletler, etek ve pantolonlar muhakkak dolabında dursun. Simsiyah bir tişört ve pantolonu fıstık yeşili bir ceketle kombinlediğinde karizmatik ve şık görünebilirsin. Bu parçalardan sadece biri iddialıdır. Unutma basic parçalar senin can yoldaşın olacak. Siyah, beyaz, gri gibi en sık kullanılan renklerden farklı yaka ve kol kesimlerine sahip parçaları dolabında muhakkak bulundur. Emin ol lazım olacaktır. Ayrıca “İddiasız mı oldum?” diye tasalanıp birden çok iddialı parçayı aynı kombine koyma, unutma her kombinin bir star parçası olmalı. İster çantanı patlat, ister kabanını… 

Kadınların en büyük korkusu aksesuarlar. Ben de beğenip alır, sonra dolapta eskimeye bırakırdım. Kır zincirlerini! Eşarpları başına bağlamanın yollarını öğren, desen desen kemerlerini farklı elbiselerle dene, güneş gözlüklerini kombinlerle eşleştirmeye çalış. Özetle; aksesuarlarla barış. Korkma o kullanmaktan kaçtığın büyük şapkalar seni çok iddialı değil yalnızca çok asil gösterecek. İnan bana eşarpları düğümlemek gemici düğümü kadar karmaşık değil. Her kombinine minicik de olsa bir aksesuar kullanarak başla. Bak gör nasıl seveceksin!

Atma, Sakla!

Annenden kalma ceketleri, elbiseleri sakın atma, koy kenara. Gece bir yere giderken giy, saçlarına da krape yap. İşte tam bir 80’ler kadını oldun ve vintage bir tarz yakaladın.

Stil sahibi olmanın en belirgin kuralı öz güven. Yeterli öz güvenin ve biraz olsun zevkin varsa sen de tarz sahibi olabilirsin. 50’lerin yüksek belleri, puantiyeleri, 70’lerin bohem kıyafetleri, İspanyol paçaları veya 90’ların tasma kolyeleri bir gün yeniden moda olacak. O günler için dolabındaki hazinenin kıymetini bil. “Ben kombin yapamıyorum, kıyafetleri eşleştiremiyorum.” diyorsan gazete bayiilerinden moda dergileri al ya da moda sitelerini ziyaret et. Hangi tip kıyafeti nasıl kombinlemişler, hangi aksesuarları nasıl takmışlar not al. Youtube’dan kombin yapma, aksesuar kullanma gibi videoları izle. İnan bana zaten sezonun modasını moda haftalarındaki topu topu 5 marka belirliyor ve modayı takip etmek düşündüğün kadar zor değil. Stil sahibi kadınların sosyal medya hesaplarını da takip ederek farkına bile varmadan kombinlerini geliştirebilirsin. 

Modası ve mevsimi geçmeyen kimi parçaları dolabında sürekli bulundur. Örneğin, artık dört mevsim bot giyilebiliyor. Bunu avantaja çevir. Düz siyah deri postalları, bottie modeli ayakkabıları dolabından eksik etme. Ayrıca stiletto tarzı zarif ayakkabıların da siyah ve ten renklerini de standart olarak koy kenara. Siyah mini elbiseyi, beyaz gömleği ve her kadına lazım olacak o siyah ceketi saymıyorum bile. Mevsimi ve sezonu olmayan bu ürünlerin her biri için bana dua edeceksin. Stil sahibi olmak istiyorsan önce son dakikacı değil, her yere gitmeye hazır olacaksın. Elinde yeterli kıyafet ve aksesuar varsa yalnızca 5 dakikada bile şık bir davet için hazır olabilirsin. 

Yeniliklere Açık Ol, Klasiklerden Vazgeçme!

Makyaj modası gelip geçiyor. Kimi yüzüne yakışıyor kimi de hiç senlik değil. Unutma bebeğim, sana tarz katacak olan senin kendini iyi hissedeceğin, kendine yakıştıracağım makyaj. Klasiklerin kıymetini bil. Gölge yani kontür makyajını öğren. Toprak tonlarla yüzüne derinlik katacak olan gölge makyaj stilinin en iyi uygulayıcılarından biri Rıfat Yüzüak’tır mesela. Ben kendisini takip etmeyi çok seviyorum. Sen de ünlü make up artistlerin tüyolarına kulak kabart. Kendine yakışanları deneyerek keşfet ve hangi makyajı yaparsan yap onu gölge ile temellendir. Yüz hatlarını ortaya çıkardıktan sonra ufak rötuşlarla bile harika görünebilirsin. 

Tarz sahibi olmak için biraz da risk almak gerekiyor. “Ben bunu giyemem!”, “Bununla yürüyemem.”, “Taşıyamam.” deme. Mutlaka dene. İçinde kendini iyi hissetmezsen elbette giyme ancak bir kez olsun dene. Yeniliklere karşı ön yargını yıkman gerek. Örneğin, leopar desen senin için fazla vamp olabilir, ancak leopar desenli küpeleri siyah bir kombinle kullanarak harikalar yaratabilirsin. Unutma modada asla yoktur. Her şeyi giyebilir ve tarz sahibi olabilirsin.

Kimse mükemmel değil. Yalnız baseninin kalın olduğunu bilerek daracık pantolonlar giymenin de bir alemi yok değil mi? Veya göbek dekoltesini sarkan bir göbekle giymek tarz sıfatını pek karşılamıyor. Vücudunla barış, spor yap, bol su iç, kendine yatırım yap zaten karşılığını alacak, vücudunu şekillendireceksin. Ancak bu süre içinde vücuduna göre giyinmesini öğren. İlla kamufle etmek için çirkin parçalar seçmen gerekmiyor, vücudu sana benzeyen ünlü isimlerin giyimlerini araştır, ne giydiklerine dikkat et. 

Terzilerle Tanış, Diktirmeye Başla

Her istediğin, beğendiğin kıyafeti alamıyor veya bulamıyor olabilirsin. Üzülme tatlım yalnız değilsin. Ben de birçok şeyi diktiriyorum. Hazır giyimden çok daha uygun fiyata ve bedenime göre oluyor. Üstelik istediğim değişiklikleri de yaptırabiliyorum. Alıp giymekten vazgeç ve aldıklarını da kendine göre değiştirmeye başla. Hem çok eğlenecek hem de eşsiz kıyafetlerinle fark yaratacaksın. Sök, dik, yapıştır, kes… Moda olan ne varsa benzerini yapabilir, alamadığın veya bulamadığın kıyafetin senden izler taşıyan bir benzerini yaratabilirsin. İçindeki tasarımcıya hayat vermek için daha fazla bekleme kuzum. İnan bana sen ruhunu özgür kıldıkça yaratıcılığın da kat be kat artacak. 

Sen de benim kombin önerilerimi dikkate alarak tarz sahibi olabilir, iyi hissetmenin ve güzel olmanın tadını çıkarabilirsin. Haydi hemen tarzını keşfetmeye başla!