Kaşlarının Mükemmel Gözükmesi İçin Evde Uygulayabileceğin İpuçları

Kaş deyip geçme! Kaşların olmadan ne üzüntünü, ne sevincini, ne de öfkeni tam manasıyla göstermen mümkün olmaz. Bakışlarına ifadesini vermeye yardımcıdırlar. Ayrıca iyi bir kaş doğal bir yüz gerdirici işlevi görür! O halde kaşlarını kusursuz hale getirmek için aşağıda verdiğim altın değerindeki ipuçlarına hemen göz gezdirmeye başla.

Kusursuz yüz hatları kusursuz bakışlara sahip olmak ister. Kusursuz bakışlar ise kaş güzelliği olmadan mümkün değildir. Ve mükemmel kaşlara giden yol faydalı bir kaç tavsiye ile düzenli ilgi alakadan geçer. Unutma; tıpkı saçların gibi kaşların da ancak yeterli ilgiyi gördüğü müddetçe canlanır, güzelleşir. Ve onlara yeterli ilgiyi vermek sandığından çok daha kolay; evde ayıracağın bir kaç dakika sana yeter.

Nemlendir

Her şeyden önce kaşlarının nemini asla ihmal etme. Nemlenen kaşlar canlanır, güçlenir, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Nemi eksik kalmış, bakımsız kaşlar ise kurur ve zayıflayarak kolayca dökülmeye meyleder. Kaşlarını nemlendirmek için pek çok farklı markaya ait hazır kremlerden birini kullanabilirsin. Bu türden ürünlerin kaşın hızlı uzaması konusundaki rolünü yadsımamak gerekir. Söz konusu ürünleri eczanelerden ve kozmetik mağazalarından edinmen mümkün.

Eğer kaşlarını nemlendirmek için hazır ürünlerden faydalanma taraftarı değilsen, alternatif bitkisel ürünleri ya da evde her daim bulunan çeşitli gıda malzemelerini de bu iş için kullanabilirsin. Bitkisel yağlar arasında Hint yağı, badem yağı ve fındık yağı bu konuda en yoğunluklu kullanılan malzemelerdendir. Hint yağını gallik asit ile karıştırarak kullanman ise daha faydalı olacaktır. Bu gibi besleyici yağları her gün düzenli olarak minik bir pamuk parçası ya da kulak çubuğu ile kaşlarına sürebilirsin. Ayrıca nemlendirici özelliği ile öne çıkan ve saçlar için kullanılması uzmanlarca tavsiye edilen zeytinyağı da kaşların için kullanabileceğin diğer doğal malzemeler arasında yer alır. Bunun dışında, özellikle eğer kaşlarında seyreklik varsa sarımsağı ortadan ikiye keserek bununla kaş diplerine masaj yapabilirsin. Tabi bu arada sarımsağın kokusuna karşı da dayanıklı olmak durumundasın. Son derece besleyici olan sarımsak sayesinde kısa sürede kaşlarının parlak ve bakımlı bir görünüm aldığını görünce çok şaşıracaksın.

Temizle

Vücudunun geri kalanına gösterdiğin özen ve hassasiyeti kaşlarına, temizlik söz konusu olduğunda da göstermelisin. Duş esnasında onları da yıkamalısın. Bunun için özel bir temizleyici ürüne ihtiyacın yok. Kaşlarını hafifçe ovaladıktan sonra halihazırda kullandığın sabunu üzerlerine yavaşça sürerek temizleyebilirsin. Bu noktada dikkat etmen gereken, kaşlarının üzerinde sabun kalıntısı bırakmaman gerektiğidir. Aksi taktirde kaşlarının yıpranmasına ve daha hızlı dökülmesine sebep olabilirsin.

Eğer evde kendi kendine kaş alabilme becerisine sahipsen bu işlemi mümkün mertebe duş aldıktan sonra yap. Sıcak ya da ılık bir duşun ardından tüm gözenekler iyice açılacağından kaş aldıktan sonra herhangi bir tahriş ya da kızarıklık ihtimalini en aza indirmiş olursun. Bu sırada kullandığın alet edavatın temizliğine de çok dikkat etmelisin. Zira yeterince hijyenik olmayan aletlerle yapılan işlemler kolaylıkla enfeksiyon kapmana sebep olabilir. Kaşlarını aldıktan sonra mutlaka tonik kullanmaya çalış. Tonik yerine bal da kullanabilirsin. Tonik içerikli maddeler sahip oldukları antibakteriyel özellik sayesinde enfeksiyon ve irritasyon oluşumunun önüne geçer.

Şekillendir

Kaş şekillendirme işlemi için Bobbi Brown teknikleri olarak bilinen 3 kuralı baz alabilirsin. Bunun için kaşlarına özel, başlangıç, orta ve bitiş noktalarını belirlemelisin. Yüz ve göz şekline en uygun kaş çerçevesini çizmek için takip edeceğin 3 adım şu şekilde:

Eline alacağın bir kalem ya da kaş fırçasını burnunun kenarlarından göz pınarına ve oradan da kaşının diğer kaşına en çok yaklaştığı iç noktasına doğru uzat. Bu şekilde fırçanın dış kısmında kalan bölge ideal kaşlarının başlangıç noktasını oluşturur.

İkinci adımda kaşının orta noktasını yani kıvrım alması gereken noktayı belirlemek için yüzünü kaldırıp dosdoğru karşıya bakmalısın. Elindeki kalemi burnunun ve dudaklarının dış tarafına yerleştirerek gözünün tam ortasına doğru hizala. Bu şekilde kalemin kaşına değdiği nokta kıvrım noktandır.

Son olarak kalemi yine burnunun kenarından bu kez gözünün en dış köşesine doğru uzat. Kalemin kaşına değdiği nokta ideal kaşının bitiş noktasıdır. Bu noktanın dışında kalan alanda çıkan kılları alabilirsin.

Peeling

Bedenini kaplayan cildin için asla vazgeçmemen gereken bir işlemdir peeling. Günlük hayatın kalabalık ve yoğun temposu içinde sürekli olarak toza ve kire maruz kalan cildini mikroptan arındırmak için bu yöntemi mutlaka kullanmalısın. Yıpranmış, soluk ve donuk ciltleri özündeki sağlıklı görünüme getirerek canlandırmak bu işleme bağlıdır.

Peki ya kaşlarının da peeling’e ihtiyaç duyduğunu biliyor muydun?

Bunun için evde kullanmadığın temiz bir diş fırçasını eline alarak işe başlayabilirsin. Yumuşak yapılı diş fırçasını kullanarak kaşlarının üzerini yavaşça fırçaladığında bu bölgedeki ölü deri dökülerek yerine yeni ve sağlıklı bir deri gelir. Kaş altlarında bulunan gözenekler açılarak bu bölgedeki cildinin nefes alması sağlanır. Bu şekilde kaşların canlanır ve çok daha hızlı uzar.

Son Rötuşlar

Tüm bu kaş bakım aşamalarını tamamladıktan sonra kaşlarını kusursuz bir hale getirmek için son bir kaç rötuşa daha ihtiyaç duyabilirsin. Makyaj ipuçları arasında yer alan söz konusu rötuşlar, özellikle nispeten seyrek, dökülmüş ya da silik kaşlar için uygulanmalıdır. Bu amaçla kaş kalemi veya kaş farı kullanarak söz konusu seyrekliği ortadan kaldırıp kaşını belirginleştirebilirsin. Eğer işlemi kalemle yapacaksan kalemi mümkün olduğunca yatay tutarak hafif dokunuşlarla çalış. Vuruşlarının doğal olmasına, kaş kıllarının arasında homojen bir dağılım göstermesine özen göster. Ayrıca seçeceğin kalemin kaş ve ten rengine uygun bir renge sahip olduğuna dikkat et. Aksi halde kötü ve komik bir görüntü verebilir ve kaş yapayım derken göz çıkartacak duruma düşebilirsin. Bu noktada önemli bir ipucu; sahip olduğun saç renginden iki ton açık renkte bir kaş kalemi kullanarak gözlerinin daha anlamlı ve bakışlarının daha güçlü olmasını sağlayabilirsin. Doğru yöntemlerle başarılı bir biçimde belirginleştirilen kaşlar yüz ifadeni güçlendirerek daha anlamlı bir görünüm sağlar. 

Bunun yanı sıra özel olarak üretilen kaş fırçalarını kullanarak her gün kaşlarını taramak da sağlıklı ve dayanıklı kaşlara sahip olmana yardım eder. Tarama yöntemiyle kaşlarındaki kan dolaşımı hızlanır ve bu sayede kaşını meydana getiren kıl köklerinin beslenmesi sağlanır. Ayrıca kaşlar için üretilen serum ve vitaminler de aynı şekilde kaşlarını besleyerek güçlendirir.

Beslenme ve Yaşam Biçimi

Sağlığına dair her türlü konuda olduğu gibi kaş sağlığın ve güzelliğin için de yeterli ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür. İyi bir beslenme programına bağlı kalmadığın sürece ne yaparsan yap arzu ettiğin mükemmel kaşlara sahip olman tam anlamıyla mümkün olmayacaktır. Zararlı besinlerden uzak durup doğal ve faydalı gıdalara yöneldiğinde bedenin sağlığına kavuşacak ve bu sağlık vücudunun her bir zerresinde kendini gösterecektir. Kaşlar da buna dahil. Aynı şekilde stresten mümkün olduğunca uzak, neşeli ve huzurlu bir yaşamın da ilk olarak yansıyacağı yer yüzün olacaktır. Dingin, mutlu ve rahat ruh halinin ise gözlerle birlikte en iyi okunduğu bölge kaşların olacaktır. İşte bu nedenle beslenmeyi asla ikinci plana atma ve stresi günlük rutinin bir parçası haline gelmekten çıkar.

Mükemmel kaşlara sahip olmak için sana verebileceğim son tavsiye, tam olarak istediğin görüntüye ulaşamadığın durumlarda uzman desteği alman yönünde. İşinin ehli bir uzmanın vereceği tavsiyelere uyarak, yukarıda verdiği ipuçlarından da faydalanarak kaşlarına hak ettikleri özen ve ihtimamı gösterdikten sonra kusursuz kaşlara sahip olmaman için ortada bir sebep kalmayacaktır.