Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 Öneri

Her kadın gibi ben de yaza girerken “eyvah kilo vermem lazım” diyorum. Bu yaz son dakika yaptığım diyetlerle / detokslarla durumu biraz kurtarsam da artık olayı toptan değiştirmeye karar verdim. Çünkü diyet yaparken 2 kilo veriyorsam sonrasında 5 kilo alıyordum. Spor salonuna ilk ay haftanın her günü giderken, ikinci aydan itibaren gittiğim günler giderek azalıyordu. O yüzden artık şok diyetler, ağır spor programları yapmaktansa hayat şeklimi, yeme alışkanlıklarımı yeniden düzenlemeye karar verdim.

Şimdi önümde gelecek yaza kadar uzun bir dönem var. Araştırmalarım ve uzmanların önerilerini takip etmem sonucu kendime uygulanabilir basit kurallar belirledim. Bu basit ve uygulanabilir kuralları seninle de paylaşmak istiyorum. Sen de bu sağlıklı sürece başlamak istersen gelecek yaz başladığımız bu günü hatırlar ve ne kadar aşama katettiğimize dair yeni bir yazıda buluşuruz.

1.    Düzenli Spor

Spor, güzel gözükmenin dışında sağlıklı bir yaşam için en önemli şeylerden biri. Spor derken illa spor salonunda yapılanlardan bahsetmiyorum. Alışkanlıklarında ufak değişiklikler yaparak hayatına sporu katmaya başlayabilirsin. İlk adım “hareketi arttırmak”.

Örneğin; asansöre binmek yerine merdiven kullanmak, arabanı gideceğin yerden biraz daha uzağa park etmek ya da otobüsten birkaç durak erken inmek gibi kararlar alabilirsin.

Hedef günde 10.000 adım. Artık hepimizin telefonları akıllı, hemen hemen hepsinde adımsayar var veya kolayca indirebileceğimiz uygulamalar var. Oradan atacağın adımları takip etmen çok kolay. Hayatına hareketi soktuktan sonra bir de haftanın 3 günü düzenli spor yapabilirsen – ki ben yapacağım – kısa bir süre sonra “sende bir değişiklik var, kilo mu verdin sen?” sorularını duymaya başlayacağına eminim. Spor salonuna yazılmak için bütçen yoksa, indirmesi bedava olan spor uygulamalarına bakmanı öneririm. Yeter ki bunu iste ve yapabileceğine inan!


2.    Yeme Alışkanlığını Düzenleme 

Spor dışında en önemli ikinci adım “yeme alışkanlıklarımızı yeniden düzenleme”.

Uzmanlar, vücudun metabolizma hızının bozulmaması için kesinlikle öğün atlamayın diyorlar. Ben eskiden bir öğün yemediğimde bunu kendime kar sayardım, aslında kendime zarar veriyormuşum. Çünkü bu durum metabolizmamı yavaşlatıyor ve sindirim sistemimi yoruyormuş.

Aşağıda, okuduğum uzman görüşlerinin öğünlerle ilgili olmazsa olmaz dediği önemli temel noktalardan oluşan bir liste oluşturdum.

Kahvaltı:

Kahvaltının en önemli besini tartışmasız yumurta! Hem sağlıklı hem de doyurucu bir kahvaltı yapmak istiyorsan yumurta, peynir ve bol yeşillik tüketerek güne başlamak harika!

Öğlen:

Tavuk, balık ya da et üçlüsünden birini kızartma olmayacak şekilde bol salata ile tüketebilirsin. Vejetaryen isen içinde protein olan sebzeler sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları diyebilirim.

Akşam: 

Özellikle akşam yemeklerinde sebze gibi hafif besinleri tercih etmen kilo vermene yardımcı olacak.

Ara öğün: 

Meyve, çiğ kuruyemiş (fındık, badem, ceviz), yoğurt gibi birçok ara öğün alternatifi diyet listelerinde mevcut.

Bu liste tamamen örnek olup beslenme şekli her vücudun yapısına göre değişeceği için mutlaka bir diyetisyen tarafından hazırlanacak listeyi uygulamanı öneririm.

“Her şeyi denedim ama bir türlü kilo veremiyorum.” diyorsan bir de şu noktalara dikkat et derim. Çünkü ben de kilo vermeye çalışırken aşağıdaki ufak noktaları hep gözden kaçırıyordum.

–       Meyveyi ve kuruyemişi sınırsız yememelisin. Kişinin kilosuna göre bu oranlar değişse de meyvede şeker ve kuruyemişlerde yağ olduğunu unutmadan tüketmekte fayda var.

–       Küçük atıştırmalıklar yaptığında “aman bundan bir şey olmaz” diye düşünme. Bir lokmada bitirdiğin küçücük gibi görünen o atıştırmalık belki de çok kalorili bir besin olabilir ve bütün gün yediklerine dikkat ettiğin halde kilo vermene engel olabilir. Bu küçük kaçamakları önlemek için gün boyu yediklerini not alabilirsin. Uzmanlar yenilenlerin not alındığı taktirde kaçamakların azaldığını söylüyor.

Yukarıda belirttiğim gibi kendine uygun bir program için mutlaka diyetisyene danışmalısın.

3.    Su ve Yeşil Çay İçmek / Sıvı Tüketimi

Su ve yeşil çay öneminden detaylıca bahsedeceğim ama en önemli nokta bol bol sıvı tüketmek. Bu sıvıların başını tabii ki su çekiyor. Günde ortalama 2,5 – 3 litre su içmenin faydaları çok fazla. Su, özellikle yağın vücuttan atılması için en önemli şey. 3 litre su içmek, su içme alışkanlığın yoksa ilk başlarda gerçekten çok zor ama zaman içerisinde bu alışkanlığın oluşacağını unutma. O yüzden 2 litre ile başlayıp 3 litreye çıkartmayı deneyebilirsin.

Yeşil çaya gelirsek, bu da vücuttaki ödemi atmak için önemli bir adım. Yeşil çay, içerisinde bulunan bir tür kafein ile hem metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


4.    Yeterli Uyku

Düzenli ve yeterli uyku, kilo vermek için bir başka önemli temel maddedir. Uyurken salgılanan hormonlar hem gün içinde daha dinç olmanı hem de metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yeterli uyku uyumadığın zaman ertesi gün vücudunda ödem birikir ve tartı üstünde kilonu fazla görürsün. Bu nedenle kilo vermek istiyorsan günde en az 7-8 saat uyuman gerekiyor.


5.    Şekeri ve Tuzu Azaltmak

Eğer sağlıklı yaşamak ve kilo vermek istiyorsan ilk uzak durman gereken besinlerin başında şekerli besinler geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre; şekerin, günlük kalori ihtiyacının %10’undan fazlasını oluşturmaması gerekiyor. Çünkü vücut fazla şekeri tolere edemiyor ve şeker zamanla birikim yaparak bir çok ciddi sağlık sorununa neden olabiliyor. Hafızayı ve bağışıklık sistemini zayıflatıyor, kanser riskini artırıyor, obeziteye neden oluyor, kalbe zarar veriyor, karaciğerin yağlanmasını tetikliyor… Bunlar sadece birkaç örnek kısacası şeker fazlasının vücuda zararı çok. Şekerden bahsetmişken tuza da değineceğim.

Tuzda bulunan sodyum, yaşamımız için önemli bir mineral! Sodyum, vücudun kan basıncını, asit baz dengesini düzenliyor, sinir sistemi ve kan dokusunun çalışmasına yardımcı oluyor. Ancak yüksek tuz tüketimi dolayısıyla yüksek sodyum alımı kalp, beyin ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Tuz kullanımı için bir referans aralığı vermek gerekirse, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı günlük toplam tuz alım miktarının 1 çay kaşığı ile sınırlandırılmasını öneriyor. Tuzun vücuda verdiği zararların yanında bir de kilo verme sürecinde fazla tuz alımının vücutta ödem yaptığını da hatırlatmak istiyorum.

Sonuç olarak, basit adımlarla yeme alışkanlıklarını değiştirdiğinde ve hayatına hareketi kattığında sağlıklı bir vücuda diyet yaparak değil doğal bir sonuçla ulaşabilirsin. Bu sonuca ulaştığında kendine ne kadar büyük bir iyilik yaptığını göreceksin.

Ne yaparsan yap mutlu olmak için kendinle barışık olman, içinde bulunduğun vücudu sevmen önemli. Vücuduna iyi bakarsan o da sana iyi bakacaktır.

Son olarak, içten bir kahkahanın zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyor muydun?

Gülme sırasında salgılanan mutluluk hormonu zayıflatıyor. Yapılan bir araştırma, bir saatlik bir kahkahanın yarım saatlik orta düzeyde yapılan bir egzersiz kadar kalori yaktığını söylüyor. Bu nedenle yukarıdaki maddeleri uygularken gülümsemeyi de unutma!