Metabolizmanı Hızlandıracak Öneriler

Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyenlerdensen bu yazı tam senin için. Çünkü bugüne kadar yaptığın yanlış diyetler metabolizma hızının yavaşlamasına hatta neredeyse durma noktasına getirmiş olabilir.

Haydi metabolizmanı hızlandıracak önerilere göz atmaya başlayalım!

Günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etme:

Bu maddeyi özellikle en başa yazdım çünkü su, metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için en önemli maddelerin başında geliyor. Vücudunda su seviyesi az olan kişilerin metabolizması da bu duruma bağlı olarak yavaşlıyor. Bu nedenle su içmek için susamayı bekleme.

Düzenli yemek saatleri belirle:

“Acıkmadım ne de olsa bu öğün bir şey yemeyeyim sonra bir şeyler atıştırırım” diyenlerdensen, hemen dur ve bu durumu değiştir. Çünkü metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo vereceğini sanırken kilo almana neden olan şeylerden birisi öğün atlamaktır. En basit anlatımıyla şöyle; vücudun belirli zamanlarda beslenmeye alışır ve bir sonraki öğün saatinde yeni enerji geleceğini bildiği için o zamana kadar enerjisinin çoğunu harcar. Eğer enerji gelmezse yani sen öğün atlarsan, sahip olduğu enerjiyi kullanmak yerine depolamayı tercih edecek, bu da sen kilo vereceğini düşünürken kilo vermemene / almana neden olacaktır. Bunu önlemenin en basit yolu öğün atlamadan düzenli bir şekilde, ortalama 3-4 saatte bir yemek yemek olduğunu unutma.

Kahvaltı en önemli öğün, mutlaka iyi bir kahvaltı et: 

Düzenli yemek yemenin önemini vurguladım. Bu noktada özellikle kahvaltının önemi çok daha büyük çünkü gece boyunca – uzun süredir – bir şey yemediğin için metabolizma vücudu korumak adına yavaşlar. Sabah uyanınca kahvaltı etmeden güne başlarsan bu yavaşlama her geçen sürede daha da artacaktır. Bu nedenle her sabaha mutlaka kahvaltı ederek başlamalısın.

Ara öğünü pas geçme:

Dediğim gibi yemek yemedikçe metabolizman yavaşlıyor. Buna ek olarak iki öğün arasına ne kadar uzun zaman girerse yediğin yemeklerin porsiyonu o kadar büyüyor. Bu nedenle iki öğün arasında hafif bir ara öğün yapman hem metabolizmanın yavaşlamasını önleyecek hem de ana öğünde yiyeceğin yemeğin miktarının daha az olmasını sağlayacak. Aman aklına çikolata, gofret gelmesin; hafif ve kalorisi düşük besinler tüketmeye özen göster. Örneğin; bir porsiyon meyve, birkaç adet ceviz, badem veya fındık gibi.

Proteinli besinler tüket:

Proteinli besinler ve metabolizma hızı arasında nasıl bir ilişki var diye merak ediyorsan şöyle özetleyebilirim. Vücut tarafından proteinli besinler karbonhidratlı ve yağlı besinlere oranla zor sindirilir. Bu sindirim sırasında daha çok kalori harcanır ve metabolizma daha hızlı çalışır. Her öğünde olmasa da günde bir öğününü protein ağırlıklı besinler tüketerek geçirebilirsen kısa bir süre sonra aynı kiloda kalsan dahi daha ince / sıkı görüneceksin. Çünkü vücudundaki yağ kitle oranı azalıp kas kitlesi artacak.

Hiç karbonhidrat yemiyorum deme:

Karbonhidrat tüketimini tamamen yasaklayan diyetlerden uzak durman gerekir. Karbonhidrat yememek kısa zamanda kilo vermene yardımcı olabilir ama bu sağlıklı bir biçimde olmayacaktır. Çünkü karbonhidratı tamamen kesmek beyin faaliyetlerini olumsuz etkiler. Kilo vereyim derken kendine en büyük kötülüğü yapmış olursun.

Abur cuburu sevenlerden olma: 

Cips, şeker, bisküvi, çikolata gibi atıştırmalıkları yemeği çok seviyorsan metabolizmanı bile bile yavaşlatıyorsun demektir. Çünkü vücudun için yemekten aldığın enerji 3-4 saat kadar yeterli olacak sonrasında vücudun yağ yakarak enerjini sağlayacaktır. Yağlı ve karbonhidratlı atıştırmalıkları yersen yağ yakımını engeller ve kilo almaya başlarsın.

Ufak bir hatırlatma: Yukarıdaki maddede bahsettiğim gibi abur cubur ile sağlıklı ara öğün karıştırılmamalı.

Kahve ve yeşil çay içmeyi atlama:

Kahve ve yeşil çayın metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu birçok kişi tarafından bilinir. Ancak her ikisinin de şekersiz, kahvenin kremasız, şurupsuz olması gerektiğini unutmamak lazım. Bu içecekler, yağ yakımını tek başına sağlamaz. Sağlıklı kilo verme süreci için mutlaka düzenli spor ve yemek yeme alışkanlığı edinmeli.

Baharatı sev:

Kahve ve çay dışında metabolizmanın hızlanmasına yardımcı bir diğer şey de baharatlardır. Baharatların metabolizma hızlandırıcı etkisi anlıktır. Uzmanlar bu etkiden faydalanmak isteyen kişilerin midesinde problem yok ise her gün bir miktar baharat tüketmesini öneriyor.

Fiziksel aktiviteni arttır:

Yürümek, koşmak, egzersiz yapmak, dans etmek gibi her türlü fiziksel aktivite metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bir de bu aktivitelerden bir veya bir kaçını düzenli olarak yapabiliyorsan bu durum metabolizmanın sürekli olarak çalışması anlamına gelir. Örneğin haftada 3-4 gün belirli saat aralığında spora yapıyorsan ve yemek programına düzenli devam ediyorsan metabolizman sürekli olarak çalışmaya devam ediyor bu da vücudunda yağ yakımının aktif olarak sürekliliğini sağlıyordur.

Kaslarını kuvvetlendir:

Belirttiğim gibi yürümek, koşmak gibi fiziksel aktiviteler yağ yakımını arttırırken, metabolizmanı hızlandırır. Buna kaslarını kuvvetlendirecek ağırlık çalışması, pilates gibi egzersizler eklersen metabolizmanın hızlandırması dışında vücudunun sıkılaşmasına, şekillenmesine yardımcı olursun. Tabii ki yeni başlıyorsan bu tip egzersizlerin uzman gözetiminde yapılması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Stresten uzaklaş:

Uzmanlar birçok metabolizma probleminin, vücudumuzun stresle baş edememesi yüzünden ortaya çıktığını söylüyor. Birçok insan stresliyken normalden çok daha fazla ve zararlı şeyleri tüketiyor. Sağlıklı bir vücut için hayatından stresi çıkartman / azaltman gerektiğini unutma!