Mutlu İlişkinin Sırları

Hayatta en önemli şeylerin başında mutlu ilişki gelir. Hayat enerjisini arttıran, iş hayatında daha yaratıcı ve başarılı olmaya da yardımcı olan ilişkinin temelleri ne kadar sağlam atılırsa geleceği de o zaman uzun olur.

Çünkü ilişkide yaşanan aksaklıklar her alanda kendini gösterir. Herkes mutlaka yaşanan bir kavga sonrası işte dikkati dağıldığı için hata yapmıştır. Canının hiçbir şey yapmak istemediği, dışarı çıkmaya üşendiğin veya kendine hiç bakmadığın günler sana da yabancı değildir.

“Her şeyi çok iyi başarıyorum ama ilişkimde hep bir şeyler eksik gibi hissediyorum.” mu diyorsun? Uzun süreli bir ilişki sana güzel bir hayal gibi mi geliyor? İlişkilerinde hep sorun mu yaşıyorsun? O zaman biraz daha dikkatini topla ve sana önereceğim adımları eksiksiz bir şekilde izle. Bazı küçük kurallara uyarsan kusursuz bir ilişki ve mutluluk yakaladığını göreceksin.

Her Zaman Dürüst Ol

Sağlam ilişki istiyorsan ilk kural dürüstlüktür. Geçmişin veya yaşadıklarınla ilgili dürüst olursan partnerin sürprizlerle karşılaşmayacak ve ikili ilişki daha sağlıklı yürüyecektir. Ayrıca senin dürüstlüğün partnerini de aynı şekilde davranma konusunda cesaretlendirecektir.

Her insan ilişkinin başında karşısındakini etkilemek için ufak numaralar yapar veya kendini olduğundan farklı gösterebilir. Fakat zaman ilerledikçe insanlar kendi özüne döner ve “Sen çok değiştin.” gibi cümleler daha sık duyulmaya başlanır. Bundan sonraki süreçte aşk bitti ve biz birbirimizi tanıyamamışız aşamasına gelinebilir. Bunun önüne geçmek ve uzun süreli bir mutluluk yakalamak için olduğun kişiden çok da uzaklaşmaman en önemlisi. Ayrıca unutma, seni olduğun gibi kabul etmeyecek biriyle asla sağlıklı birliktelik kuramazsın.

Bunun yanı sıra geçmişinle ilgili dürüst olman da oldukça önemli. Bunu söylerken ne yaşadıysan ayrıntılı olarak anlat demiyorum. Elbette çok fazla ayrıntıya girmeyeceksin. Zaten bu durum karşındaki insanı da rahatsız eder. Ama genel hatlarıyla geçmişi bilen partnerin asla bir sürprizle karşılaşmayacak ve içi her zaman daha rahat olacaktır. Yaşanacak herhangi bir olumsuz durumda da senin arkanda duracaktır. İlişkide bundan daha önemli bir şey var mı?

Onu Dinle ve Ayrıntılara Her Zaman Dikkat Et

Çiftlerin en büyük sorunları birbirlerini dinlememelerinden kaynaklanır. Problem olan veya ileride problem olacak küçük şeyler kulak arkası edildiği için zamanla büyür ve içinden çıkılamaz bir hal alır. Bunun önüne geçmek için partnerinin her söylediğini dinlemeli ve empati kurmaya çalışmalısın.

Senin için önemsiz olan bir davranış onun için çok önemli olabilir. Sana birkaç söylediği bir şeye dikkat etmez ve yapmazsan bu ileride büyük bir soruna yol açabilir. Belki karşındaki kişi sana söylemekten vazgeçecektir ama rahatsız olmaya devam edecek ve bu durum zamanla senden soğumasına neden olacaktır. Senin için bir anda değişen bazı durumların aslında çok derin bir geçmişi olabilir ve bu sorun aslında senin dikkatli dinlemiyor olmandan kaynaklanabilir.

Ayrıca karşındaki insanı dinlemek ve ayrıntılara dikkat etmek ilişkiyi hep taze tutmak ve korumak için yapılması gerekenler açısından da sana ipuçları verecektir. Anlattığı bir çocukluk anısı, gördüğü ve beğendiği bir şey veya arkadaşlarıyla geçirdiği bir gün onun nelerden hoşlandığını anlaman için güzel bir araç. Tüm bu anlatılanları dikkatli bir şekilde dinlersen gelecek doğum günü için seçeceğin hediye konusunda da tam 12’den vurabilirsin. Düşünsene, yalnızca laf arasında söylediği bir şeyi aylar sonra hatırlayıp ona hediye ettiğinde kendini ne kadar değerli hissedecek.

Birbirinizin İlgi Alanlarını Keşfedin

Daha önce hiç denemediğin bir şeyi sevip sevmediğini de bilemezsin. Bu yüzden eğer farklı ilgi alanlarınız varsa ön yargılı yaklaşma ve bunlara dahil olmak istemekle işe başlayabilirsin. Müzik, tiyatro veya film keyfiniz uymuyor olsa bile birbirinizin yanında olmaya ve birlikte keyif almaya çalışın. Birlikte farklı aktivitilere katılabilir ve bundan keyif aldığını görebilirsin. Unutma, 3 sene önce sevdiğin bir şeyi şu an sevmiyor olabilirsin. Neden tam tersi de mümkün olmasın? Belki de bir süre sonra partnerinin hoşuna giden şeyler senin de hoşuna gitmeye başlayacak, kim bilir?

Ayrıca bu durum karşındaki insana verdiğin değeri de ortaya koyacaktır. Onun için yaptığın şeyler, onun yanında olduğun anlar emin ol sevgini göstermenin en güzel yollarından birisi. Güzel sözler veya hediyelere gerek kalmadan ne kadar sevdiğini ve değer verdiğini göstermen aynı şekilde karşılık bulmanı sağlayacak ve mutlu bir ilişkinin sürmesine yardımcı olacaktır.

Toplum İçinde Onu Yücelt

Büyük sözler söylemek, onu olduğundan farklı biri gibi abartmak hem ilişkide olduğun kişiye hem de başkalarına oldukça sığ gelecektir. Eğer bir toplum içerisindeyseniz onu yüceltmenin en ideal yolu onun arkasında durmak olacaktır. Söylediklerine destek olmak, ortak bir çizgi üzerinde ilerlemek sizin ne kadar mükemmel bir çift olduğunuzun en büyük kanıtı.

Elbette her durumda aynı düşüncede olmayabilirsiniz. O zaman karşı çıkmak veya onu haksız çıkarmaya çalışmak yerine yapacağın en doğru şey sessiz kalmak olacaktır. Daha sonra düşüncesine katılmadığını baş başa kaldığınızda söyleyebilir ve bu konu üzerine konuşabilirsiniz. Fakat toplum içerisinde onu yargılamak gururunu zedeleyecek ve ilişkinize de zarar verecektir.

Birlikteyken Ayrı, Ayrıyken Birlikte Olmayı Başarın

Sürekli el ele göz göze bir ilişki bir süre sonra hem sizi hem de çevrenizdekileri sıkabilir. Bu yüzden bir ortama girdiğinizde başkaları olduğunu da hatırlayın ve farklı kişilerle sohbet etmeye çalışın. Sürekli yan yana oturmayın mesela. Ama bunu yaparken abartmamaya da özen gösterin. İnsanlarla konuşmaya dalıp partnerinizin orada olduğunu da unutmayın. Bu ince dengeyi yakalarsanız hem girdiğiniz ortamda çok daha güzel vakit geçirir hem de çift olarak sosyalleşmekten uzaklaşmazsınız.

Bunu baş başa kaldığınızda başarmaya çalışın. “Nasıl olacak ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Mesela biriniz müzik dinlerken diğeriniz kitap okuyabilir. Böylece birlikte olduğunuz anlarda da kendinize özel zamanlar yaratabilirsiniz.

Birbirinizden uzaktayken de hayatınızda birinin olduğu bilincinden asla uzaklaşmayın. O yanında olsa yapmayacağınız hiçbir davranışı yapmayın. Unutmayın siz artık bir çiftsiniz ve birbirinizi de temsil ediyorsunuz. Eğer ayrıyken veya yan yanayken aynı şekilde davranıyorsanız sağlam bir ilişki içerisindeniz demektir. Bunu sağlayan şeylerin başında da ilk kural olarak bahsettiğim dürüstlük geliyor.

Ona Fikrini Sor

Sağlıklı bir ilişkinin en önemli kurallarından biri de karşındakinin düşüncesine değer vermektir. İşiniz ile ilgili vereceğiniz bir karar, yapacağınız bir şey veya giyeceğiniz kıyafetle ilgili karşınızdakinin fikrini almayı ihmal etmeyin. Unutmayın, bir süre sonra sizi belki de en iyi tanıyan kişi o olacak ve atacağınız bir adımda farklı bir göz olarak sizin için en doğru yönlendirmeyi yapmaya çalışacaktır. Bazen içinde bulunduğun sıkıntılı bir durumda kafan karışabilir ve her ayrıntıyı göremeyebilirsin. Hayat arkadaşın bu konuda sana yardımcı olacak ve daha sağlam adımlar atmana yardımcı olacaktır.

Ortak yapılacak aktivitelerde de tek tarafın karar vermesi zamanla sıkıcı bir hale gelebilir. Bu nedenle bazen kararı karşındakine bırakmalı veya en azından fikrini sormalısın. “Ne yemek istersin?” veya “Sence nereye gidelim?” gibi basit sorular bile karşındaki insanı değer verdiğini gösterir ve geçirilecek zamanın daha mutlu olmasına yardımcı olur.

Problemleri Çözün ve Tekrar Ortaya Çıkmasına Engel Olun

Bir ilişkide yaşanan en büyük sıkıntı aynı şeylerin tekrar tekrar konuşulmasından kaynaklanır. Yıllar önce yapılmış bir hatanın tekrar yüzüne vurulması kimsenin hoşuna gitmez. Ayrıca bu durum yapılan her hatanın ortaya çıkmasına ve sürekli taze kalmasına neden olur. “Sen bana bunu yapmıştın” sözünü asla söylememeye çalış. Bunun için en iyi yol ise ortada bir sorun varsa onu tamamen çözmekten geçer.

Partnerin veya sen bir hata yapmış olabilirsin. Karşılığında özür de dilemişsindir. Fakat eğer ikinizden biri bundan tatmin olmamış ve içinde bitirememişse yeniden ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle sorunu tamamen çözene kadar konuşun ve yok olduğuna emin olun. Birçok insan ortada hiçbir şey yokmuş gibi davranır ve bu durum zamansız patlamalara neden olabilir. Bu da ilişkiyi sarsar ve daha çok probleme sebep olur. Konuşmaktan ve dinlemekten çekinmeden, sıkılmadan problemleri çözdüğüne emin ol. Böylece mutlu bir ilişkiye devam edebilir ve uzun süreli olmasını sağlayabilirsin.