Sosyal Medya Temizliği

Sen de sosyal medyada gezinirken bir bakmışsın “30 dk geçmiş, nasıl geçti anlamadım” diyenlerdensen bu yazı tam sana göre çünkü sosyal medya temizliğini adım adım anlatacağım. Hep odanı, evini temizleyecek değilsin ya madem internet çağında yaşıyoruz sosyal medya temizliği neden olmasın?

Kişisel hesabından karşına çıkan her ünlü kişiyi, bloggerları, internetten satış yapan bilumum hesabı, markaları, haber sitelerini ekliyorsan ve hiç takibi bırakmıyor, takip ettiklerin listesi sürekli artıyorsa temizlik yapma zamanı gelmiş olabilir.

Sosyal Medyada Temizlik Yapma Yöntemleri

Her platformun kendine özel profil dizaynı ve içeriği var ancak genel olarak hepsinin mantığı aynı. Ben en çok tercih edilen Instagram’ı detaylıca ele alacağım, sen buradan yola çıkarak diğer platformlarda benzer yöntemleri uygulayabilirsin.

Öncelikle, kendine sırf bu konuya verebileceğin bir zaman dilimi yaratarak işe başlaman gerekiyor. İster her bir adımı ayrı günlere bölebilir ister aynı günde tamamlayabilirsin. Bu tamamen senin ayırabileceğin vakit ile alakalı.

1. Adım: Gerçekten silmek, “takibi bırak” tuşuna basmak: 

Instagram kurulalı çok uzun zaman oldu ve algoritmasında (Senin karşına çıkan profillerin belirlenmesi) birçok kez değişiklik yapıldı. “Algoritma değişti, paylaşımlarımızı göremiyormuşsunuz, görmek için şunu şunu yapın” diyen profillerin paylaşımları dışında bu değişikliklerin bir çoğundan haberin bile olmamış olabilir.

Hal böyle olunca her zaman takip ettiğin profilleri görememeye, ben bunu mu takip ediyordum dediğin profilleri sık sık görmeye başlamış olabilirsin.

Sevdiklerin, sevmediklerin, takip ettiğini hatırlamadığın onca profil arasında gezerken ciddi zaman kaybı yaşamaya başlıyor insan. İşte böyle anlarda “takibi bırak” seçeneği hayat kurtarıyor.

Silmeye nereden başlamak gerekir?

1. Önceden takip ettiğin artık ilgi alanına girmeyen profillerden başla! Örneğin; artık evlendin ve düğün zamanı birçok gelinlik markası, çeyiz için alacağın eşyaların marka profilleri, düğün fotoğrafçıları gibi eskiden ilgi alanında olan ama şu an olmayan sayfaları silebilirsin.

2. Paylaşım alanını değiştiren profiller silinmek için birebir… Bazen, “Ben böyle bir sayfa mı takip ediyormuşum” dediğin anlar olmuştur. Profile girip baktığında genellikle eski fotoğraflar kaldırılmış hatta sayfanın ismi bile değişmiş olabilir. Örneğin; eskiden dekorasyon önerileri paylaşırken şimdi makyaj malzemesi satışına başlamış bir sayfa gibi. Ne zaman takip ettiğini hatırlamadığın, değişikliğe uğramış bu sayfaları silebilirsin.

3. Uzun zamandır paylaşım yapmamış profiller ya da peş peşe paylaşım yapıp bezdiren profilleri silmek, büyük rahatlık sağlayacaktır. Açılan bazı sayfalar, sayfayı toptan kapatmak yerine belli nedenlerle paylaşım yapmaya ara verebiliyorlar. Paylaşım olmadığı için sana bir zararı olmayan bu profilleri, takip kalabalığı yapmaması adına silebilirsin veya silmeyebilirsin. Ancak bir paylaşım yapmaya başladığında artarda görsel koyan profilleri silmek hem sosyal medyaya ayırdığın zamanın düşmesine hem de takip ettiğin diğer sayfaların paylaşımlarını görmene yardımcı olacak. Bu tip profillerin önüne geçmek için Instagram bazı önlemler alsa da silerek (takibi bırakarak) kendi basit önlemini alabilirsin.

2. Adım: Silmeden, silmiş gibi yapmak yani “sessize almak”:

“O beni takip ediyor, ben takibi bırakırsam ayıp olur, profili gizli eğer silersem bir daha paylaşımlarını göremem” gibi gibi düşüncelerin varsa yapman gereken çok kolay. Profilde paylaşılan fotoğrafın kenarına tıkladığında “sessize al” seçeneği çıkıyor. Hatta ister profilde paylaşılan gönderiyi sessize alabiliyorsun istersen hem gönderiyi hem de hikayeyi… Bu seçenek sayesinde görmek istemediğin, belli bir sebepten ötürü silemediğin kişilerin fotoğraflarına bakmayıp kaybettiğin zamanın önüne geçebilirsin.

3. Adım: Sürekli reklam/satış içeriği paylaşan hesapları “engellemek”: 

Günümüzde, bir şeylerin satışını, tanıtımını yapan sayfalar arttı. Sana da bu paylaşımlar çok zorlama, yapmacık geliyor olabilir. Üstelik bu paylaşımları takip etmek ciddi zaman kaybına neden oluyor. Sayfana düşünce ister istemez gözün takılıyor, bir sonrakine de bakıyorsun… Bu tip sayfaları takipten çıkartmak çözüm olmuyor çünkü keşfet kısmında takip etmesen bile karşına çıkıp zaman kaybı yaşamana neden olabilir. Bu nedenle “engellemek” daha kalıcı bir çözüm halini alıyor.

4. Adım: Hikaye ve keşfet kısmında bir videodan diğerine geçerken sınırlı olmak: 

İşte en çok zaman kaybettiren maddeye geldik! Hikayede paylaşılan videoları veya keşfet kısmında karşına çıkan videoları peş peşe izlerken bir de bakmışsın uzun bir süre geçmiş. Bu videolar ortalama 10 saniyelik olsalar da peş peşe eklendiğinde en az birkaç dakikanı alıp götürüyor. Buna engel olmak için hepsini izlemek yerine ilgili çekenleri hızlı hızlı geçebilir ya da kendine bir sınırlama getirebilirsin. Örneğin; “telefonu her elime aldığında ortalama 5 tane video izleyeceğim” gibi. Emin ol bunu başarabilirsen sosyal medyada harcadığın zamanda ciddi bir azalma olacaktır.

5. Adım: Bir aralık belirleyip, silme işlemini tekrarlamak: 

Tüm bu saydığım adımları belirli periyotta tekrarlarsan hem kendine ayıracağın zaman artmış hem de sosyal medyada geçirdiğin zaman azalmış olacak. Kısa periyotlarla yapmanın bir avantajı da bu temizliği ilk yaptığında çok zamanını alsa da sonraki tekrarlarda çok daha az profil sayısı olduğu için kısa sürede bitirebileceksin.

Son olarak, sosyal medya temizliği yapmanın sana zaman kazandırmasının yanında psikolojik olarak da rahatlamana yardımcı olacak. Çünkü uzmanlar, sosyal medyadaki paylaşımların kişide duygusal enerji düşüklüğüne neden olduğunu söylüyor. En çok da kendi sosyal ve ekonomik çevrenin üstünde olan kişilerin profillerini izlediğin zaman bu duygusal düşme yaşanıyormuş. Bunu önlemek için takip ettiğin kişiler konusunda daha seçici davranıp enerjinin düşmemesini sağlayabilirsin.