Söz Uçar Yazı Kalır: Yazı Yazmanın Faydaları

İnsan yazmaya başladı mı bir daha kolay kolay bırakamaz. Çünkü içindekileri kağıda döktükçe rahatlar, işlerini planladıkça stresi azalır, birine / bir şeye kızgınlığını yazdıkça öfkesinden kurtulur, anılarını unutulmaz kılar ve çok daha iyi hisseder.


Yazmaya başlayan insanın hayatı nasıl olur dersen işte sana 10 maddede anlatacağım.

1. Mutlu hisseder:

Diyelim kendini biraz kötü hissediyorsun ve neden böyle hissettiğinden pek emin değilsin. Aslında hayatın yolunda ama yine de bir şeyler eksik gibi…

Eline bir kağıt ve kalem alıp rahat hissettiğin bir yerde otur, istersen sana huzur veren bir müzik açabilirsin. İçinden geçenleri yazmaya başla, bir sayfa, iki sayfa, üç sayfa derken yaz yazabildiğin kadar… Kendini kötü hissetmene neden olan şey yazarken kelimelerin arasından akıp gidecek ve yazı yazman sona erdiğinde ilk haline göre kendini daha iyi, daha mutlu hissedeceksin!

Ne yazayım, nerden başlayayım, ben güzel yazamam ki diye düşünme. Bir yerden başla, ne yazdığının hiç önemi yok, bir kompozisyon yarışmasına katılmak için değil, sadece kendin için yazıyorsun. Eğer istersen yazdıktan sonra o kağıdı yırtıp atabilirsin bile, mutlaka birinin okuması ya da saklaman gerekmiyor. Önemli olan senin kendini iyi hissetmen!

2. Hedeflerine, hayallerine odaklanmanı kolaylaştırır:

Sadece yılın son günü gelecek yıl ile ilgili kararlar almak için yazmamalısın. Belirli zaman aralıklarıyla (haftalık, aylık, üç aylık, …) hayal ettiğin konuları, geleceğe dair hedeflerini yazman, bu konuları gerçekleştirmen için en büyük adımdır. Mesela bir hedefin var hedefine dair her ay ne aşamada olduğunu, hedefine ne kadar yaklaştığını ya da hedefinden uzaklaştığını yazıyorsun. Bu durum hedefinden kopmamana, o yolda ilerlemene yardımcı olacak. Basit bir örnekle anlatmak gerekirse; diyelim diyete başladın ve on kilo vermeyi hedefliyorsun. Sırf bu konuya ayırdığın bir defter tut ve her hafta hedef kilona ne kadar kaldığını, o hafta içinde hedefin için neler yaptığını madde madde yaz. Biraz yol aldıktan sonra ara ara eski sayfalara göz at ve ne kadar yol aldığına bir bak. Adım adım her şeyi yazmış olmak hedefine odaklanmanı sağlayacak.

3. Stresin azalır ve rahat bir uyku uyumanı sağlar:

Sabah uyandığın andan itibaren gece yatana kadar kafandan bir sürü şey geçer. Tüm yapman gerekenleri unutmamak için gereğinden fazla efor sarf eder, kafanda bir sıraya koymaya çalışırsın. Hatta gece yatağa yattığında bugün yaptıklarını, yarın yapacaklarını düşünürken bir türlü uykuya dalamazsın. Uzmanlar günlük yapacaklarının listesini oluşturmanın stres seviyesini azalttığını söylüyor. Özellikle gece uyumadan önce zihninden geçenler bir türlü durmak bilmez ve uykuya dalmanı engeller. Listeyi oluşturmak bu sorunu da ortadan kaldırıyor.

4. Doğru kararlar alırsın: 

Bir şey ile ilgili karar alırken yazmanın faydası çok büyük. Vereceğin kararın iyi ve kötü yanlarını yazarken gereksiz tüm detayları atıp sade bir şekilde listeyi hazırlarsın. Yapacağın bu listedeki iyi ve kötüler o kararın yönünü belirler. İyi ve kötülerin sayısı birbirine yakınsa o aşamada karar almamak daha sağlıklı olacaktır.

5. Kötü olayların üstesinden gelirsin: 

“Yazmak” tramvatik olay yaşayan kişilerin tedavi aşamasında yaşanan travmaların daha kolay atlatılmasına yardımcı oluyor. İlla tramvatik bir olay yaşanması gerekmiyor, yaşanan herhangi bir kötü olayın ardından o duyguların üstesinden gelmek bazen konuşarak zor olabiliyor. Yazmak ise o kötü duygulardan sıyrılmak için çok yardımcı bir adım.

6. Anıların sonsuzlaşır:

Yaşanan şeyler üzerinden zaman geçtikçe unutulur. Unutulmamasını sağlayan en güzel yollardan bir tanesi günlük tutmak. İlla uzun uzun her detayı yazmak zorunda değilsin ama o gün yaşadığın şeyleri birkaç cümle ile not etmek ileride hatırlamanı kolaylaştırdığı gibi güzel anıların da kaybolmasını engeller.

7. Bilgilerin kalıcı hale gelir:

Okulda sınav zamanlarında “yazmadan aklımda kalmıyor” deyip, yazarak çalıştığın dersler olmuştur eminim. Bilimsel olarak bu durumun açıklaması: yazarken elinden sinyaller beynine iletiliyor ve bu işlem motor hafızanın oluşturulmasını sağlıyormuş. İşte bu yüzden yazmak bilgilerin daha kalıcı hale gelmesine yardımcı oluyor.

8. Minnet duyarsın:

Uzmanlar minnet duyduğun şeyleri düzenli olarak yazmanın insan psikolojisine pozitif etkisinin çok yüksek olduğunu söylüyor. Kaliforniya ve Miami Üniversiteleri’nde yapılan araştırmalara göre minnet günlüğü tutan kişilerin tutmayan kişilere oranla daha mutlu olduğunu kanıtlanmış. Minnet duyduğun şeyleri yazmak, teşekkür etmek seni mutlu edecekken neden yazmayasın ki.

9. Kişisel gelişimine katkı sağlar:

Sorunlarını yazmak, nerede yanlış yaptığını, güçlü ve zayıf yanlarını görmeni kolaylaştırır. Yazdığın zaman yaşadıklarını bir kez daha hatırlar ve olayları daha net anlarsın.

10. Güzel bir iletişim aracıdır:

Son madde ise yazmanın güzel bir iletişim aracı olduğuna dair. Kimi insan konuşarak kimi insan da yazarak kendini daha iyi ifade edebilir. Eğer duygularını konuşurken ifade edemediğini düşünüyorsan bir de yazmayı denemelisin. Kızdığın veya üzüldüğün bir şeyi söyleyemiyor ve içine atıyorsan yazmak iyi gelecektir. Hiçbir şeyi içine atmaman gerektiğini unutmamalısın.

Yazmanın faydasını ancak yazan insan anlayabilir. En güzeli kendine güzel bir defter edinmek ve çok detaylı olmasa da kısa kısa notlardan oluşan bir günlük tutmak.