Suyun Faydaları

Su, insan vücudunun yaklaşık %70’ini oluşturur ve bu orandan anlaşılacağı gibi yaşam için temel maddelerden birisidir. Uzmanlar, günlük alınması gereken su miktarının kişiden kişiye değişkenlik gösterse de ortalama 2,5 litre olduğunu söylüyor.

Suyun başlıca görevlerini sıralarsak;

    • Vücutta oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması,
    • Tüketilen besinlerin sindirimi,
    • Hücrelerin ve dokuların çalışması,
    • Vücut ısısının korunması.

Suyun faydaları saymakla bitmez ama en önemli olanlardan bazılarını aşağıda senin için sıraladım. Su deyip geçmeden bu maddelere bir göz atmanı öneririm. Okuduğunda vücudun için ne kadar büyük bir önem taşıdığını bir kez daha anlayacaksın. 

Bu maddelerden sonra, su içmeyi sevmiyor ya da unutuyorsan su içmeni kolaylaştıracak birkaç ipucu göreceksin.  

Su İçmenin Faydaları


1. Böbreği koruyor

Su deyince büyük ihtimalle aklına gelen ilk organ böbrektir. Yeterli miktarda su içmezsen vücudundaki zararlı maddeler atılamadığından böbrek olması gerektiği gibi çalışamaz hale gelir. Bu durum zamanla diğer organlarını da olumsuz etkileyecektir.

2. Zihinsel faaliyetleri kontrol ediyor

Zihinsel faaliyetlerin sağlıklı işleyebilmesi için suyun önemi çok fazladır. Susuz kaldığında unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali ve sinirli olma gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsin.

3. Cildi yeniliyor

Organlar gibi cilt de susuzluktan hemen etkilenir. Yeterli su almadığın taktirde cildin kurur ve zamanla esnekliğini kaybeder. Kuruluk, uzun vadede erken yaşlanmaya neden olurken o süreçte çatlak, egzama, mantar gibi oluşumlara yol açabilir.

4. Damarları ve kalbi besliyor

Su, vücuttaki kan hücreleri için gerekli oksijeni taşır. Az tüketirsen, kandaki su oranı düşeceğinden dolaşımı azalır. Bu durum ince damarların tıkanmasına neden olup kalp krizi ve felç gibi hastalıkların meydana gelmesini kolaylaştırır. 

5. Gebelik döneminin sağlıklı geçmesine yardımcı oluyor

Gebelik döneminde bebeğin gelişimi anne karnındaki sıvı içinde olduğu için vücudun normal zamanlara göre daha çok suya ihtiyacı vardır. Bu suyun azalması birçok olumsuz faktör doğurabileceğinden mutlaka doktorun belirttiği miktarda su içmelisin.

6. Kabızlığı ortadan kaldırıyor 

Sadece lifli gıda tüketmek kabızlığın önüne geçmez. Bu gıdaları tüketirken bol bol su içersen sindirim sistemin düzenli çalışır ve kabızlık sorunu yaşamazsın.

7. Stresle başa çıkıyor

Beynin çok büyük bir kısmı sudan oluşur. Gün içerisinde gergin ve huzursuz hissediyorsan bunun bir nedeni de yetersiz su içmen olabilir. 

8. Saçların dökülmesini engelliyor

Su, nem için vücuduna olduğu kadar saçına da gerekir. Az su tüketirsen saçın kurur, kepeklenir ve kırılır. Bunlar da saçının daha kolay dökülmesine neden olur.

9. Sporun kilo vermede etkisini arttırıyor

Spor yaparken, yeterli su tüketip tüketmediğine dikkat etmen gerekir. Çünkü vücudundaki yağ ter ile atılır, ter attıkça su oranın azalır. Bu oranı doğru seviyede tutmak için mutlaka egzersiz öncesi ve sonrasında düzenli su içmelisin.

10. Mide rahatsızlıklarını azaltıyor

Midedeki asit salgısı yemek borusu duvarına zarar verebilir. Bol su tüketirsen bu zararları ortadan kaldırır gastrit ve reflü gibi hastalıkların riskini azaltmış olursun. 

Yaşamın kaynağı olan su, vücudun dengeli bir şekilde çalışması için hayati önem taşır. Oysa çoğu kişi hayatın günlük koşturmacasına dalıp su içmeyi atlayabiliyor ya da susamayı bekliyor. Su içmek için susamayı bekleme! Çünkü uzmanlar günlük ihtiyacının altında su içersen zamanla neler olabileceğini şu şekilde sıralamış:

1.   Böbreklerde kalıcı hasar görülebilir.

2.   Yeterli su olmazsa böbrekler tarafından atılması gereken maddeler atılamaz ve bu görevi karaciğer üstlenir. Bu da karaciğerin daha çok yorulmasına ve vücutta yağ depolanmasına neden olur.

3.   Vücut direnci düşer.

4.   Besinler tüketilemeyince kabızlık meydana gelir.

5.   Cilt kurur.

Bu kadar hayati bir maddeyken su içmeye gereken önemi gösteriyor musun?  

Şimdi sana su içmen için birkaç tane öneri sunacağım. Eğer bu maddeleri uygularsan günlük alman gereken su miktarının büyük bir bölümünü içmiş olacaksın.


1.    Her sabah uyandığında ilk iş bir bardak su iç, içmeden güne başlama! Hazırlanmaya başlayınca unutuyorum diyorsan. Geceden hazırladığın bir su bardağını yatağının yanına koyabilirsin. Böylece uyanır uyanmaz ilk göreceğin şey o su bardağı olacak.

2.    Evden çıkmadan çantana mutlaka bir şişe su at. Yolda giderken susamayı beklemeden ara ara iç.

3.    İşe arabayla gidiyorsan her ihtimale karşın arabanın bagajında birkaç tane su bulundur. Araban sürekli güneşin altında olabileceği için bu suların cam şişede olmasına özen göster.

4.    İş yerine geldiğinde çay / kahve alırken bir bardak da su al. Çayı / kahveyi içmeye başlamadan suyunu iç çünkü bu tür içecekler vücuttan su atımına neden olur. Ne de olsa çay, kahve içtim o da sıvı diye düşünme, hiçbir sıvı içecek suyun yerini almaz.

5.    Sigara içiyorsan ( Tabii içmemen sağlığın için çok daha iyi bir seçenek.) Sigara molası verdiğinde bir bardak su iç.

6.    Masandan sık sık kalkamıyorsan sabahtan temiz bir cam şişeye su doldur ve gün içinde o şişeyi bitirmeyi hedefle.

7.    Aynen sabah olduğu gibi gece yatarken bir bardak su içip öyle uyu. 

Su içmeyi sevmeyen tanıdıklarım var, sen de onlardan birisiysen suyunun içine mevsimine uygun sevdiğin meyveleri ekleyerek tat verebilirsin.

Şimdi sıra kolayca uygulayabileceğin birkaç tarifte…

Aşağıda belirttiğim ölçüde malzemeleri 1-1,5 litre suyun içine koyup içebilirsin. Daha çok tat almak için tarifi geceden hazırlayıp sabah içmeye başla.

Tarif 1: 1 adet salatalık, 1 adet limon, ¼ demet taze nane yaprağı.

Tarif 2: 1 adet yeşil elma, 1 adet çubuk tarçın.

Tarif 3: Yarım portakal ya da 1 adet mandalina, 1 adet salatalık.

Tarif 4: Ufak bir parça zencefil, 1 adet yeşil limon.

Tarif 5: Ufak bir dilim mango, 2 adet limon suyu.

Tarif 6: 1 adet limon, 10-12 adet çilek, ¼ demet taze nane yaprağı

Bu tarifler aynı zamanda ödem söktürücü olabileceği için herhangi bir sağlık sorunun yoksa, hamile / emziren anne değilsen uygulamanı öneririm aksi halde mutlaka bir uzmana danışarak kullanmalısın.

Kısaca, suyun faydalarından, eğer su içmezsen / az içersen vücuduna nasıl zarar verebileceğinden bahsettim. Sağlıklı bir ömür için mutlaka su içme alışkanlığını edinmelisin.