Yatmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gereken Güzellik Ritüelleri

İyi bir uyku sağlığın kadar cilt güzelliğin için de son derece önemli. Uyumadan önce gerçekleştirdiğin ritüeller arasına serpiştireceğin birkaç güzellik tüyosu güne ışıl ışıl bir ciltle uyanmanı sağlayabilir.

Kaliteli uykunun cilt üzerindeki olumlu etkilerini bilmeyen kalmadı. Sağlığın ve cildin için büyük bir iyilik yapmak istiyorsan uyku düzenini rayına oturtmakla işe başlayabilirsin. Uzmanlar, uykuya dalmadan evvel yapılan rutin uygulamaların vücudu uykuya hazırladığını dile getirir. Sen de kendine bir uyku rutini oluştururken basit güzellik uygulamalarına yer verebilir, güzelliğinin sağlıkla ışıldamasını sağlayabilirsin.

Yatağa Doğru Zamanda Gir

Hormonlarımızın salınımından metabolizmamızın tüm işleyişine kadar düzenleyen biyolojik saatimizin cildin yenilenmesi ve tazelenmesi ile de doğrudan ilgisi bulunur. Saat gece 12’ye doğru yaklaşınca göz kapaklarının kapanması tesadüf değil. Vücudun uyku moduna geçtiği bu saatler; büyüme hormonu olarak da bilinen melatonin tavan, stres hormonu olarak bilinen kortizonun taban yaptığı saatlerdir. Uyurken hücre yenilenmesi ve onarımından tam performans yararlanmak istiyorsan muhakkak saat 22:00 ile 02:00 arasında uykuya dalman gerekir. Doğru saatler arasında yatağa girdiğinde derin uykuya geçiş yapma ihtimalini arttırır, ertesi sabah uykunu tam almış olarak son de derece enerjik bir şekilde uyanırsın.

Düşük kalitedeki uyku cildinin kolajen dokusunun zarar görmesine, göz altı morluklarına ve ciltte soluklaşmaya neden olur. Genç ve dinamik görünmek, makyajsız bile güzel görünen bir cilde sahip olmak için uyku için ayırdığın süre kadar ne zaman yatağa gittiğine de önem göstermelisin. Saat 04:00 sularında vücudun uykudan çıkması için salgılanmaya başlanan stres hormonları, geç yatağa girdiğinde derin uyku fazına geçmene engel olur. Protein sentezi ve büyüme hormonunu salgılanması ise sadece ve sadece derin uyku fazındayken en yüksek seviyelere ulaşır.

Makyajını Çıkarmayı Unutma

Yoğun çalıştığını, eve geç geldiğini ve hatta uykunun çok ani bir şekilde bastırdığını biliyorum. İnan bunlar makyajını yatmadan evvel çıkarmak için bahane değil. Her ne kadar nefes alan ten ürünleri kullanıyorum diye kendini avutsan da, etrafındaki toz ve kirle beraber cildinin salgıladığı sebum gözeneklerinin tamamıyla kapanmasına neden olur. Akne oluşumu ile birlikte lekelenme ve yaşlanma belirtilerinin artmasına neden olan makyajla uyuma, kirpik ve kaşların dökülmesine de neden olur. Cilt tipinle uyumlu bir makyaj temizleme ürünü tercih ederek cildindeki makyajı zorlanmadan çıkarabilir ve olası cilt problemleri ile savaşabilirsin. Makyaj temizlerken çok fazla vakit kaybetmekten şikayetçiysen makyaj temizleme mendillerini tercih edebilir, ekstra ürün kullanmadan makyajını temizlemek istiyorsan mikrofiber yüz temizleme bezlerinden bir tane edinebilirsin.

Cildini Temizlemek için Doğru Ürünü Tercih Et

Makyajını çıkarman maalesef kaliteli bir cilt temizliği için yeterli değil. Cildini temizlemek için sabun kullanmayı düşünüyorsan tekrar düşünmeni tavsiye ederim. Sabun; pH değeri sebebiyle cildini kurutur, cildini koruyan tabakaya zarar verir. Oysa cilt tipin doğrultusunda tercih edeceğin bir temizleyici, cildini nazikçe temizler. Cildinin doğal nemini korur ve ihtiyaçlarına cevap verir.

Cilt tipini doğru belirlemen, cilt bakımı için tercih edeceğin ürün özelliklerine doğru karar verebilmen adına önem taşır. Yağlı, yağlıdan karmaya dönük, normal ve kuru cilt tanımlarını okuyarak cilt tipini tahmin etmeye çalışmaktansa bir uzmana danışman çok daha doğru olur. Verdiği tavsiyeler doğrultusunda kullanacağın bakım ürünlerini seçerek uyku öncesi cildinin ihtiyaç duyacağı desteği sağlayabilirsin.

Makyajını çıkardıktan sonra ılık su ve temizleyici ile cildini dairesel hareketlerle temizleyerek kirden tamamıyla arınmasını sağlayabilirsin. Yapacağın temizlik uyku esnasında toksik maddelerin cildinden rahatça atılabilmesini de sağlar.

Gözeneklerine Bir İyilik Yap

Günlük cilt bakım ritüellerinin vazgeçilmezi olan tonikleme, son kir kalıntılarını temizlemeye yardımcı olduğu gibi gözenekleri de sıkılaştırır. Cildin pH seviyesini dengelemeye yardım ettiği gibi cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Cilt temizleme işleminden sonra tonik kullanarak uygulayacağın bakım kremlerinin etkisini de arttırırsın.

Uykuya cildini hazırlamak adına cilt tipine uygun olarak üretilen tonik çeşitlerinden faydalanabileceğin gibi doğal tonik alternatiflerine de yönelebilirsin. Hollywood starlarının vazgeçilmezi olan bol mineralli maden suyu ile cildini silebilir, dilersen yüzünle birlikte tüm vücuduna spreyleyerek uygulayabilirsin. Organik gül suyu ile cildine doğal bir ışıltı verebilirsin. Akneye meyilli bir cildin varsa çay ağacı özütünü seyrelterek cildine tonik gibi uygulayabilirsin.

Cilt Onarımını Arttır

Uyku esnasında tüm vücudumuz gibi cildimiz de yenilenir. Yağ salınımı azaldığı için cildin kurumaya çok daha meyilli olur. Cildini temizledikten sonra uygun bir nemlendirici ürün kullandığın taktirde cildinin çok daha etkili bir şekilde kendini onarmasını ve yenilemesini sağlayabilirsin.

Tercih edeceğin nemlendiricinin gece bakım kremi olmasına dikkat ederek uykunun cildine sağlayacağı faydadan yüksek verim alabilirsin. Bu arada gece kremlerinin sadece yaşlılık etkilerini azaltan formüllere sahip olduğunu lütfen düşünme. Akne problemi yaşayan ciltler üretilen gece kremlerini kullanmak ise akne cilt bakımı ile ilgili yatmadan önce uygulanması gereken tavsiyeler arasında yer alır.

Cildini nemlendirmek için en uygun zamanlardan biri uyku öncesidir. Hal böyle olunca sadece yüzünü nemlendirmekle yetinmek pek de doğru değil. Lavanta gibi rahatlatıcı kokulara sahip vücut kremleri kullanarak hem uykuya geçişini kolaylaştırır hem de cildine ihtiyaç duyduğu nemi kazandırırsın. Yeni manikür yapılmış bakımlı eller için el kremi ile el ve tırnak diplerine masaj yapabilir, el kremini bolca sürdükten sonra eldivenle birlikte uyuyabilirsiniz. Ayaklarınıza bolca krem sürüp çoraplarla birlikte uyuyarak yumuşacık topuklara kavuşabilirsiniz.

Ağız Bakımını Atlama

Gece yatmadan evvel diş ipi kullanarak ve en az iki dakika dişlerini nazik bir şekilde fırçalayarak bembeyaz dişlere kavuşmayı garanti altına alabilirsin. Ağız bakımına dikkat etmen diş çürüklerinin ve kayıplarının önüne geçmeni sağladığı gibi güzelliğine gölge düşürebilecek ağız kokusundan uzak kalmana da yardımcı olur. Ağız bakımını tamamlamadan evvel dil ve yanaklarını nazikçe fırçalayarak kötü koku oluşturan bakterileri ağzından komple uzaklaştırabilirsin.

Hazır dişlerinle başlamışken kullanmadığın bir diş fırçası ile dudaklarını fırçalayarak rujlarının dudaklarında mükemmel durmasını garanti altına alabilirsin. Dudaklarında bulunan üst ölü deriyi uzaklaştıracağın bu işlem, dudaklarındaki kan dolaşımını da arttırır. Fırçalama işleminden sonra zengin içerikli bir dudak kremi tercih ederek dudaklarının bakımını zahmetsizce yapabilirsin.

Saçlarını Geceye Hazırla

Saçlarını doğal materyallerden üretilmiş fırçalar ile tarayarak uykunun onarıcı etkisine hazırlayabilirsin. Anneannelerimizin yaptığı gibi belirli bir sayıya kadar fırçalamana inan ki gerek yok. Saç diplerine masaj yaparak gerçekleştireceğin birkaç dakikalı fırçalama seansı saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandırarak uyku esnasında salınan onarıcı hormonların saç diplerine hücum etmesine yardımcı olur. Fırçalama işlemi bittikten sonra avucuna birkaç damla Hindistan cevizi ya da benzeri bir bakım yağı damlatabilir, ellerini birbirine sürterek ısıttıktan sonra saç uçlarına uygulayabilirsin. Bu işlemi düzenli yaptığın taktirde saç uçlarındaki kırılmaları önemli ölçüde azaltabilir, hatta saçlarını çok daha kolay taramanın keyfine varabilirsin.

Uyurken saçının yüzüne gelmesinden rahatsız olabilirsin. Fakat saçlarını sıkıca örmen ya da toplaman çok da iyi bir fikir değil. Saçlarını sıkı bir şekilde topladığında zarar görmesini sağlarsın. Hatta koparak dökülmelerini de önemli ölçüde arttırırsın. İlla toplamayı düşünüyorsan saç derinin rahat olduğundan emin olmalısın