Yaz Biterken Gardırop Temizliği Yapalım

Gardırop temizliği denince her kadının tüyleri diken diken olur. Onca kıyafetin, ayakkabının, ıvır zıvırın arasından hangileri bir sonraki sene için kaldırılacak, atılması gerekenler neye göre ayrılacak, verilecek eşyalar nasıl seçilecek yoksa aralarında satılabilir olanlar var mı derken milyonlarca soru gelir aklına. Yazın bittiğine mi yoksa kışlıkları hazırlayacağına mı hüzünlenirsin sen karar ver. Kimisi de yağmurlu ve soğuk günleri sever ama o gardırop bir şekilde elden geçirilir. Hiç merak etme, adım adım yapılması gerekenleri senin yerine listeledim. Senden istediğim sadece tek şey daha fazla bu işi ertelemeden harekete geçmen.

Gardırop Analizi Nasıl Yapılır?

İlk aşamada dolabında ne var ne yok detaylıca incelemen gerek. O yüzden genişçe bir alana -ki bu muhtemelen yatağın üstü olabilir -yazlık kıyafetlerini cinslerine göre ayırarak çıkar. Örneğin, tişörtleri bir yere, şortları bir yere koy. Bikiniler, terlikler, şapkalar da başka bir kenarda dursun. Her gün gardırop karşısına geçip de “Bugün ne giysem?” diye düşündüğün günleri hatırlayıp aslında ne kadar çok kıyafetin, aksesuarın olduğunu görünce şaşıracaksın. Daha sonra bu kıyafet yığınıyla bu yaz hangi kombinleri yaptığını gözünün önüne getirmeye çalış. Birbiriyle uyumlu renkleri analiz et. Eksikliğini hissettiğin bir parça mı oldu? “Keşke 1 tane eteğim daha olsaymış.” diyor musun? Ya da o kadar sandaletin var ama dönüp dolaşıp sadece 2 tanesini mi giymişsin? Bunları düşündükten sonra istersen bir kağıda not al. Belki sonraki aşamalarda dönüp bakmak istersin.

Atılacak Eşyalara Karar Vermek En Kolayı

Yatağın üstündeki kıyafet yığınının içinden atılması gerekenleri seçmek gardırop temizliğinde ilk aşama. Bir kıyafetin tamir edilemeyecek kadar sökülmüş veya yırtılmışsa hemen atılacaklar kısmına ayırabilirsin. Rengi solmuş veya üstünde çıkmayan bir lekesi varsa yine çöpe gider. Eskiyen, aşınan giysiler de kolayca atılabilir. Böylece gereksiz kalabalık biraz da olsa azaltılmış olur.

Tekrar Kullanılacak Eşyaların Seçimi

Bu yaz severek kullandığın o tiril tiril elbiseleri, kombinlemeye doyamadığın büstiyeri ve vazgeçilmez tişörtlerini hemen dolaba kaldırmak üzere ayırabilirsin. Sana yakışan, içinde kendini mutlu ve rahat hissettiğin her şeyi ayır. Gardırobunun genel tarzına uyan ve birçok parçayla rahatça kullanabildiğin kıyafetleri de kenara koyabilirsin Bunların arasında terziye, kuru temizlemeciye gitmesi gereken  kıyafetler varsa zaman kaybetmeden ilk fırsatta bakımlarını yaptırabilir ve bu sayede temiz bir şekilde muhafaza edebilirsin.

Bir Giysiyi Atmaya veya Vermeye Nasıl Karar Vermeliyiz?

Gardırop temizliğinde kafa karışıklığına sebep olan kısım genelde burasıdır. Giymek isteyip giyemediğin, vermek isteyip veremediğin kıyafetler vardır. Derin bir nefes alıp gerçekçi düşünmek gerekir. Sonuçta gardırop temizliği demek yepyeni kıyafetlere de yer açılması anlamına gelir. Bu aşamada eşyaları 3 kategoriye ayırabiliriz: Çok severek aldığın ama bir türlü uygun kombini yapıp kullanamadıkların, satılacaklar ve hediye edilecekler.

Öncelikle şu kombin yapmakta zorlandığın giysiyi ele alalım. Rengini, kumaşını seviyorsan ve sana yakıştığını düşünüyorsan sadece ufak tefek stil önerilerine ihtiyacın var demektir. Hemen fotoğrafını çekip arkadaş grubuna gönderebilirsin ve onlara fikirlerini sorabilirsin. Ya da internet görsellerinde, bloglarda benzer bir giysinin nasıl kullanıldığını araştırabilirsin. Belki de senin aklına gelmeyen ama çok hoşuna gidecek bir öneriyle karşılaşabilirsin. Eğer içine sindiyse bu parçayı gönül rahatlığıyla tekrar kullanılacaklar bölümüne ayır.

Artık yaşına ve tarzına uymayan ama iyi durumda olan eşyalarını satmayı deneyebilirsin. Hamilelik veya lohusa döneminde giydiğin kıyafetlerin varsa bunlar satmak için en uygun parçalar. Kısa bir dönem kullanılabildiği için çoğunun eskimediğine eminim. Kumaşını pek sevmediğin, senin vücuduna oturmayan ve rahat etmediğin giysiler de kolayca satılacaklar kısmına ayrılabilir. Belki giyerim diye sakladığın ama son 1 senedir elini bile sürmediğin eşyaları da satılacaklar kategorisinde değerlendirebilirsin. İnternette özellikle kadınlara yönelik ikinci el eşya alışverişinin yapıldığı bir sürü site var. Kıyafetlerini, ayakkabılarını, takılarını güzelce fotoğrafla ve bunları sattığın zaman kazanacağın parayla neler yapacağını düşünmeye başla.

Bir de giymesek bile vazgeçemediğimiz kıyafetler var. Bunların ya manevi değeri vardır ya satın almışsındır. Belki etiketi bile üzerindedir ve hiç kullanılmamıştır. İşte bunları çevrende beğeniyle kullanacağını düşündüğün birilerine hediye edebilirsin. Hem onlar kullandıkça bu seni de mutlu eder. Çevrende böyle birisi yoksa belediyelerin kullanılmış temiz giysiler ve ayakkabılar için sokak başlarına koydukları kumbaralara eşyalarını bağışlayabilirsin. İhtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını bilmek manevi bir tatmin de yaratır. Başka bir seçenek de bu eşyaları DIY(Kendin Yap) projelerinde kullanmak olabilir. Elinden dikiş geliyorsa mesela birinin cebine bir çiçek deseni dikebilirsin veya diğerinin kollarını kesip bir başkasının gövdesiyle birleştirebilirsin. Ayakkabılara sim veya zımba yapıştırabilirsin. Bu tamamen senin yaratıcılığına kalmış.

Dolabımızı Verimli Kullanmak için İpuçları

Gardırop temizliği çok da zor bir süreç olmasa da hep ertelendiği için insanın gözünde büyür. Tüm kıyafetleri kategorilerine göre ayırdıktan sonra sıra gardırop düzeni oluşturmaya gelir. Dekorasyon malzemeleri satan mağazalarda dolap iç ölçülerine uygun kutular ve şık sepetler satılır. Şapka, el çantaları, çoraplar, iç çamaşırları gibi eşyalar bunların içinde saklanabilir. Eşyalarının arasına mini sabunlar veya lavanta keseleri de koyabilirsin. Bu sayede eşyaların mis gibi kokar. Daha az kullandıklarını gardırobun en üst gözünde, sık kullandıklarını da aşağılarda muhafaza edebilirsin. Hem kıyafetler birbirine karışmaz hem de derli toplu ve temiz kalırlar.

Tişörtleri ve bluzleri ütüledikten sonra renklerine göre ayırıp çekmece içlerine yerleştirebilirsin. Eğer kışlık giysilerle birlikte dolabında yeterli yerin yoksa bunları küçük hurçlara koyup yatak altında bulunan bazaya da kaldırabilirsin. Elbiselerin formlarının bozulmaması için mutlaka askıya takmak gerekir. Taş işlemeli veya hassas kumaşa sahip olanlar için elbise kılıflarını kullanmakta yarar var. Etek, şort ve pantolonlar sürgülü askılıklara asılabilir. Yazlık olanları katlayıp ihtiyaç duyarsan vakumlu poşetlerde saklayabilirsin. Nasıl olsa zamanı geldiğinde kullanmadan önce tekrar ütülenmesi gerekir.

Ayakkabılar ve terlikler için yapı marketlerde bulabileceğin şeffaf plastik kutular dolap düzeni için hayat kurtarıcı malzemelerdir. Üst üste yığılmış kutuların içlerini rahatlıkla görebildiğin için ayakkabı ararken son dakikada tüm dolabı dağıtmak zorunda kalmazsın. Mevsim gereği kullanamayacağın ayakkabılarının temiz ve bakımları yapılmış şekilde kaldırılması çok önemli ki uzun ömürlü olsunlar. Spor ayakkabılar, sandaletler ve terlikler elde yıkanabilir veya nemli bir bezle silinebilir ancak deri veya süet ayakkabıları ilk fırsatta  bakımları için kunduracıya götürmelisin.

Gelelim yazın favorileri mayo ve bikinilere. Bunları da soğuk su ve beyaz sabun kullanarak yıkayıp kuruttuktan sonra raflarda saklayabilirsin. Plaj havluları ve pareolar da yine aynı yerde saklanabilir. Takı ve aksesuarlar için de küçük bölmeleri bulunan kutuları veya dolap içlerine monte edilen sürgülü takı çekmecelerini kullanabilirsin. Güneş gözlükleri ve saatler de yumuşak mendillerle temizlenip kendi özel kutularında yine bu çekmecelerin bölmelerinde muhafaza edilebilir.

İşler bittiğinde tertemiz eşyalar ve düzenli bir gardırop sayesinde hem gereksiz kalabalıktan kurtulup aradığını kolay bulursun hem de dolabında bulunan her şeyi kullanabildiğin için mutlu olursun. Alışverişe çıktığında da daha doğru seçimler ile stilini konuşturabilirsin.